Jednoduše, srozumitelně a výstižně podané informace o hypotékách a realitním trhu. Najdete zde posledních 30 epizod. Zbytek na vás čeká na vaší oblíbené podcastové platformě.

119. Tomáš Rusňák: O zástavě nemovitostí

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na zástavy nemovitostí. 

Co je to zástava? Jaké nemovitosti jsou do zástavy vhodné? Jaké naopak vhodné nejsou? S jakými věcnými břemeny se na zástavách můžete setkat? Lze dát do zástavy i nemovitost rodinných příslušníků, nebo jen vlastní? Co vše se uvádí v zástavních smlouvách?

118. Tomáš Rusňák: Bonita aneb jak moc jste pro banku dobrý klient

Tématem tohoto podcastu je BONITA KLIENTA, tedy jak budete schopni v budoucnu splácet své závazky. Jak moc dobrý klient pro banku jste. Ve chvíli, kdy žádáte o hypotéku, je bonita velmi důležitým měřítkem a jedním ze tří základních parametrů, které každá hypotéka obsahuje. Občas se stává, že přestože máte dostatek peněz na svém účtu, nejste pro banku dostatečně “bonitní”. 

Situace je jiná pro zaměstnance, pro člověka, který pracuje na DPP, DPČ, na hlavní pracovní poměr, je OSVČ nebo majitele firmy či je na mateřské / rodičovské. Situace je v současné chvíli u bank velmi dynamická a každá banka má svá kritéria a také své specifické výpočty. 

Proto bych řekl, že je v podstatě nemožné či velmi složité pro lidi, kteří se v hypotékách nepohybují, spočítat si svoji bonitu správně.

117. Tomáš Rusňák: Radovan Vávra - Plno třicetiletých s nadstandardním příjmem

na hypotéky nedosáhne!

V této epizodě Hypotécastu jsem přivítal ekonoma Radovana Vávru.

Jak vnímá současnou situaci na realitním trhu? Proč je v některých případech bydlení v nájmu lepší? Proč lidé spíše končí u hypotéky než u nějakého aktivně spravovaného fondu? Zlepšuje se v Česku finanční gramotnost? Jak vnímá situaci kolem Sberbank? Jak nás ovlivní válka na Ukrajině?

116. Tomáš Rusňák: Dominik Stroukal - Jak může válka na Ukrajině ovlivnit realitní trh?

V této epizodě Hypotécastu jsem přivítal hlavního ekonoma Platební instituce Roger, Dominika Stroukala.

Řešili jsme mimo jiné tyto otázky. Jak hodnotí vývoj na realitním a hypotečním trhu? Jak jej může ovlivnit válka na Ukrajině? Jak se budou vyvíjet úrokové sazby? Jak se bude vyvíjet inflace? Jak řešit případnou platební neschopnost? Jak vnímá kroky České národní banky? 

115. Tomáš Rusňák: S Michalem Skořepou o situaci na realitním a hypotečním trhu

V této epizodě Hypotécastu jsem přivítal ekonoma České spořitelny Michala Skořepu.

Co se odehrává na nemovitostním trhu? Jaké faktory ovlivňují realitní trh? Může vláda ovlivnit nárůst úrokových sazeb? Jak správně řešit růst cen nemovitostí? Jaká léta označuje Michal za zlatá léta české ekonomiky? Jak se mění vztah k nájemnímu bydlení? 

Pozn. Rozhovor byl natočen před vypuknutím války na Ukrajině.

114. Tomáš Rusňák: Vývoj úrokových sazeb

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na vývoj úrokových sazeb.

Jaký je zájem o nemovitosti? Jak se budou úrokové sazby vyvíjet? Půjdou úroky ještě nahoru? Budou úroky vyšší než pět procent? Co je refinancování a v jakých případech je potřeba? Co je refixace úroků?

113. Tomáš Rusňák: Aktuality na hypotečním trhu

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na aktuality na hypotečním trhu.

Jaké máme v současné době úrokové sazby? Jak pracovat s fixacemi úrokových sazeb? Proč bude nákup nemovitostí pro klienty složitější? Proč je pořád tak obrovský zájem o nemovitosti?

112. Tomáš Rusňák: Vzít si hypotéku sám nebo přes hypotečního specialistu?

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na rozdíl mezi tím, když si člověk řeší hypotéku sám nebo když ji řeší přes finančního poradce či nezávislého hypotečního specialistu.

Jak poznat správného odborníka na hypotéku? Jak správně řešit hypotéku sám? Jak správně vybrat banku? Co vše může způsobit špatný poradce?

111. Tomáš Rusňák: Víceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký na téma aktuální situace na hypotečním trhu

V této epizodě Hypotécastu jsem se setkal s vicegurvernérem ČNB Tomášem Nidetzkým. Ten se ve finanční branži pohybuje řadu let a tak je schopný předat své bohaté zkušenosti vám, posluchačům. Tomáš je také žhavým kandidátem na post guvernéra ČNB.

Jak vnímá současnou ekonomickou situaci? Jakou má aktuálně Česká národní banka strategii na zkrocení inflace? Jak se podle něj bude vyvíjet hypoteční trh? Co očekávat na realitním trhu. Jak s tím vším zamávají podmínky platné od dubna 2022.

110. Tomáš Rusňák: Problémy bonitních podnikatelů

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na problémy bonitních podnikatelů při vyřizování hypotéky. Nejde o OSVČ, ale o majitele firem, které mají velmi vysoké obraty.

Jaká je struktura příjmu majitele velké firmy? Proč mají při vyřizování hypotéky problémy s bonitou? Jak se předem připravit na vyřizování hypotéky?  Jak lze u podnikatele prokázat příjmy? Proč si vlastně takový člověk, která má firmu s vysokým obratem, potřebuje půjčit peníze?

109. Tomáš Rusňák: Máte šanci získat hypotéku? Aneb nová pravidla pro poskytování hypoték od dubna 2022

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na velmi aktuální téma - nová pravidla, která nastavila Česká národní banka od 1.4.2022. Poslouchám totiž příběhy reálných lidí a vidím, že je to trápí, že se toho bojí a že to chtějí nějak řešit, ideálně do dubna, aby měli vůbec šanci hypotéku získat.

108. Tomáš Rusňák: Lukáš Kovanda nejen o vlivu inflace na současný realitní trh

Do této epizody Hypotecastu jsem si pozval vzácného hosta. Lukáš Kovanda je hlavní ekonom Trinity bank. Zároveň působí v Národní ekonomické radě vlády, která se zaměřuje především na ekonomické dopady covidové pandemie.

Jaký vliv má inflace na současný trh s nemovitostmi? Jak nás vidí zahraniční investoři? Jaký trend budou mít úrokové sazby? A jak dlouhou fixaci si teď sjednat?

107. Tomáš Rusňák: Mystery shopping - Jak fungují hypoteční kalkulačky a srovnávače

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na služby, které poskytují různé hypoteční srovnávače, hypoteční kalkulačky, různé hypoteční weby. Dalo by se to shrnout pod spojení "lead generátory".

Jaké společnosti využívají masivní reklamu? Jak jsem je porovnal? Jakým způsobem jsem si udělal mystery shopping u těchto společností? Jak fungují hypoteční srovnávače či kalkulačky? Co si o generování leadů myslím? Jakou s tím mám osobní zkušenost?

106. Tomáš Rusňák: S Filipem Soukupem nejen o retailu

Do této epizody Hypotécastu jsem si opět pozval svého kamaráda Filipa Soukupa ze společnosti Keramika Soukup. Zde má na starosti celou developerskou divizi. Pobavili jsme se o retailu - výstavbě rodinného domu, případně rekonstrukci rodinného domu či bytu.

Jaké problémy se nejčastěji v otázce výstavbě či rekonstrukcí řeší - zejména z pohledu materiálu (sanita, obklady, dlažby)? Na co lidé zapomínají? Jak se vytvářejí kalkulace na jednotlivé projekty? Proč se prodlužují dodací lhůty? Jak se změnily ceny?

105. Tomáš Rusňák: Bydlení pro mladé

V této epizodě Hypotécastu jsem hovořil o bydlení pro mladé lidi.

Jakým způsobem o bydlení přemýšlet? Jak se změnily podmínky České národní banky? Kdy dává smysl mít vlastní bydlení? Jaké možnosti mají nesezdané páry? Co je potřeba ošetřit? Jaké možnosti má člověk žijící single nebo rodina s dětmi?

104. Tomáš Rusňák: Petr Bartoň hovoří o ekonomické situaci a nemovitostním trhu

Do této epizody Hypotécastu jsem si pozval hosta - hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně.

Jak by Petr Bartoň zhodnotil současnou ekonomickou situaci v České republice? Jak nahlíží na inflaci? Co je hyperinflace? Jaká situace se dá očekávat na nemovitostním trhu? Co způsobuje růst cen bytů? Jaké mýty by Petr rád vyvrátil?

103. Tomáš Rusňák: OSVČ a paušální daň. Máte šanci dostat hypotéku?

V této epizodě Hypotécastu jsem hovořil o OSVČ a uplatňování institutu paušální daně. A o tom, jakou mají následně tito podnikatelé šanci na hypotéku.

Jak budou banky příští rok posuzovat příjmy bez daňového přiznání? Má podnikatel bez daňového přiznání, s paušální daní, šanci získat hypotéku? Jakým způsobem má pak možnost doložit své příjmy? Jak k problematice přistupují jednotlivé banky?

102. Tomáš Rusňák: Úrokové sazby a jejich vývoj

V této epizodě Hypotécastu jsem hovořil o úrokových sazbách a jejich vývoji.

Jaké jsou aktuální úrokové sazby? Kam se dostanou do konce roku? Jak se sazbami v současné době pracovat? Jak je fixovat? Je dobré si vzít hypotéku nyní, nebo počkat? Jakým způsobem pracovat s hypotékami, které v současné době klienti mají? Vyplatí se refinancovat?

101. Tomáš Rusňák: S Filipem Soukupem o developerských projektech

Do této epizody Hypotécastu jsem si pozval svého kamaráda Filipa Soukupa ze společnosti Keramika Soukup. Zde má na starosti celou developerskou divizi. Budeme se tak bavit o developerských projektech, o standardech, nadstandardech atd.

Jak to vlastně v rámci developerských projektů funguje? Co jsou standardy a co nadstandardy? Jak se dají provádět klientské změny? V jakém momentu je možné tyto změny řešit? Jsou rozdílné přístupy mezi developery?

100. Tomáš Rusňák: jubilejní 100. epizoda aneb To nejlepší, co jste v podcastu slyšeli

V dnešní 100. epizodě Hypotécastu jsem se rozhodl vybrat to nejlepší, co jste mohli kdy v našem podcastu slyšet.

Co v minulosti v podcastu říkal jeden z nejlepších vyjednavačů v České republice Radim Pařík? O čem mluvili šéf sekce bydlení v České spořitelně Filip Belant či Miroslav Linhart ze společnosti Deloitte? Jaké téma nastolil viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzky? A v čem poradila kolegyně Adéla Zaderlíková?

99. Tomáš Rusňák: Jakou nemovitost koupit? Novostavbu, ruinu nebo po rekonstrukci?

V této epizodě jsem se zaměřil na to, jakou nemovitost je nejlepší koupit.

Je lepší koupit novou nemovitost, zrekonstruovanou stavbu, nebo objekt určený k rekonstrukci? Proč je důležité rozlišit, zda je klient jen investorem, nebo chce objekt k bydlení? Je důležité hledět na financování? A jaké další nástrahy a výhody nás u jednotlivých řešení čekají?

98. Tomáš Rusňák: Hypotéka a úrokové sazby - Aktuality na trhu

V této epizodě jsem se zaměřil na současný vývoj na hypotečním a realitním trhu.

Jaké jsou aktuální úrokové sazby a jak se mohou vyvíjet dál? Jak pracovat s fixacemi? Jak dlouho trvá nyní vyřízení úvěrů v bance? Jak to vypadá s odhady a cenami nemovitostí?

97. Tomáš Rusňák: Nákup nemovitosti od developera

V této epizodě jsem se zaměřil na téma nákupu nemovitosti od developera.

Jak se liší koupě nemovitosti od developera od koupě tzv. secondhandové nemovitosti? Jaká případná rizika na kupujícího číhají? Co vše s sebou nese podpis smlouvy od developera? Co by měla splňovat smluvní dokumentace?

96. Tomáš Rusňák: Hypotéka pro cizince

V této epizodě jsem se zaměřil na téma hypoték pro cizince.

V čem mají cizinci složitější přístup k zisku hypotéky? Co vše se po cizincích požaduje, když žádají o hypotéku? Hledí banky na zemi původu? Jak jsou na tom Slováci, mají situaci jednodušší? Je nutné mít přeložené dokumenty do českého jazyka?

95. Tomáš Rusňák: Refinancování hypotéky

V této epizodě jsem se zaměřil na refinancování hypotéky. ČNB totiž zvýšila úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu.

Jak pracovat se stávající hypotékou? Jaké jsou výhody refinancování hypotéky? Jaká jsou rizika financování hypotéky? Kolika lidí se refinancování týká? Kdy odejít ke konkurenci? Proč raději zůstávat u stávající banky?

94. Tomáš Rusňák: Dozajištění hypotéky jinou nemovitostí

V dnešní epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na dozajištění hypotéky jinou nemovitostí. Ručení nemovitostí je jedním ze základních parametrů u každé hypotéky.

Je vždy nutné ručit kupovanou nemovitostí? Je možné ručit i něčím jiným než domem či bytem? Jaká kritéria musí nemovitosti splňovat? Co je potřeba v případě, že se člověk dostane do problémů se splácením hypotéky?

93. Tomáš Rusňák: Hypotéka krok za krokem

V dnešní epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na to, jakým způsobem funguje vyřízení hypotéky. Krok za krokem tedy projdeme jednotlivé body.

Proč je nutné mít zpracovanou hypoteční analýzu? Co je třeba provést po výběru nemovitosti? Jak správně zkontrolovat rezervační smlouvu? Jaké kroky musí proběhnout, aby bylo možné čerpat hypoteční úvěr? Co bývá nutné po čerpání hypotečního úvěru? Kdy využít služeb hypotečního specialisty?

92. Tomáš Rusňák: Jak dlouho trvá si sjednat hypotéku

V dnešní epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na to, jak nastavit time management při vyřizování hypotéky.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotečního úvěru? Na čem všem závisí sjednání hypotéky? Jak dlouho trvá práce odhadci? V čem může pomoci hypoteční specialista? Jaké podklady může banka po žadateli chtít? Jaké typy hypotéky existují?

91. Tomáš Rusňák: Problematika úrokových sazeb

V dnešní epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na to, jak pracovat s úrokovými sazbami, jak je posuzovat mezi sebou i jak díky úrokovým sazbám vybrat výhodnou hypotéku.

Proč neplatí, že hypotéka s nejnižší úrokovou sazbou je ta nejvýhodnější pro klienty? Co je podstatnější? Co úroková sazba představuje vůči celkovým nákladům? Odráží veškeré výdaje spojené s pořízením úvěru? Co je to RPSN a k čemu je mi dobré?

90. Adéla Zaderlíková: O bonitě neboli platební schopnostiy

V této epizodě Hypotécastu jsem probral s kolegyní Adélou, co je bonita a jak se s ní dá pracovat.

Co to je bonita? Na co vše se banka v rámci bonity zaměřuje? Jak banka bonitu vypočítává? Co se dá dělat, když bonita nevychází v dostatečné výši? Jsou klienti schopní si sami spočítat bonitu? Jaké situace mohou ztěžovat akceptaci příjmů? 

Další epizody Hypotécastu najdete na Vašich oblíbených podcastových platformách.

DOMLUVME SI NEZÁVAZNOU KONZULTACI?

Ozvěte se mi a společně probereme vaše dotazy. Zavolejte na +420 721 329 442 nebo využijte prosím kontaktní formulář.

PS: působím po celé České republice. Můžeme to řešit osobně, po telefonu či online. 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení Vašeho dotazu. Zásady ochrany osobních údajů