Jednoduše, srozumitelně a výstižně podané informace o hypotékách a realitním trhu. Najdete zde posledních 30 epizod. Zbytek na vás čeká na vaší oblíbené podcastové platformě.

131. Tomáš Rusňák - zpověď klientky: S Janou Danielou Šabatkovou o její cestě k hypotéce

V této epizodě Hypotécastu jsem se pobavil s Janou Danielou Šabatkovou, která vede marketing ve společnosti IVECO Česká republika a Slovensko. 

Jak řešila Jana Daniela Šabatková svoji hypotéku? Proč se ji vůbec rozhodla řešit? Proč nikdy nechtěla být v nájmu? Proč svoji hypotéku řešila se specialistou? Co konkrétně potřebovala zafinancovat? Jaké komplikace musela vyřešit?

130. Tomáš Rusňák s Veronikou Kalátovou o životě v nájmu či ve vlastní nemovitosti

V této epizodě Hypotécastu jsem se pobavil s lektorkou a mentorkou Veronikou Kalátovou. Věnuje se finanční gramotnosti. 

Vyplatí se více život v nájmu, nebo pořízení vlastní nemovitosti? Jak se připravit na jednání s bankéřem? Co říká na provizorní bydlení? Proč vlastně chce člověk bydlet ve vlastní nemovitosti? Jak investovat, aby došlo k poražení inflace?

129. Tomáš Rusňák: o tom, zda se vyplatí žít v nájmu, nebo si koupit nemovitost na hypotéku

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na téma, zda se vyplatí žít v nájmu, nebo si koupit nemovitost na hypotéku.

Co ovlivňuje rozhodování, zda žít v nájmu, nebo si koupit nemovitost? Rostou ceny nájmů i nemovitostí? Jaká jsou rizika u nájmu? Jaká negativa hypotéky je třeba brát v úvahu? Jaké rozdíly jsou ve financování bydlení na hypotéku versus bydlení v nájmu? 

128. Tomáš Rusňák: O aktuální situaci na hypotečním a realitním trhu

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na aktuální situaci na hypotečním a realitním trhu.

Jak se vyvíjí situace pro ty, kteří chtějí rekonstruovat? Je dostatek stavebního materiálu? Kam až mohou jít úrokové sazby u hypoték? Dojde ke korekci cen nemovitostí? Bude dostatek nemovitostí? Co se promítne do budoucích cen novostaveb?

127. Tomáš Rusňák a Vladimír Fichtner: Jak o vlastním bydlení a investičních nemovitostech přemýšlí bonitní lidé

V této epizodě Hypotécastu jsem se pobavil se zakladatelem a spolumajitelem Fichtner, a. s. Vladimírem Fichtnerem. Jeho společnost se zabývá hlavně wealth managementem a pracuje s velmi bonitními klienty.

Jak vnímá situaci na českém realitním trhu? Jaká je v současné době nájemní výnosnost? A co investiční příležitosti v cizině? Proč je důležité přemýšlet o inflaci? Jak správně vybírat nemovitost? Bydlí bonitní lidé spíše v nájmu, nebo ve vlastním bydlení? 

126. Tomáš Rusňák: Jan Řežáb z JRD o dostupnosti a udržitelnosti bydlení

V této epizodě Hypotécastu jsem se pobavil se zakladatelem a majitelem společnosti JRD Janem Řežábem. Řešili jsme dostupnost a udržitelnost bydlení.

Jak vnímá dostupnost bydlení v současné době? Jaký je výhled do budoucna? Jak vnímá vlastní bydlení? Jak se podle jeho slov mění společnost? Jde tak rychle přizpůsobovat stavby? Jaká je filozofie společnosti JRD? 

125. Tomáš Rusňák: Hlavní ekonom České spořitelny, David Navrátil, současné situaci ohledně bydlení

V této epizodě Hypotécastu jsem se pobavil s hlavním ekonomem České spořitelny Davidem Navrátilem. Řešili jsme současnou situaci na realitním a hypotečním trhu.

Jak o současné situaci na realitním trhu? Staví se u nás málo, nebo hodně? Jak ovlivňuje situaci covid-19? Co vše má dopad na ceny nemovitostí? Jak se budou vyvíjet hypoteční sazby? Můžou ceny nemovitostí začít klesat?

124. Tomáš Rusňák: S kolegyní Adélou o aktualitách na hypotečním trhu

V této epizodě Hypotécastu jsem se pobavil s kolegyní Adélou Zaderlíkovou o aktualitách na hypotečním trhu. Tématy byla paušální daň a úvěrové parametry LTV, DTI a DSTI.   

Co je paušální daň? Kolik lidí ji využívá? Jak si poradí banky s paušální daní při žádostech klientů o hypotéku? Která banka si poradit neumí? Jaké nevýhody paušální daň má? Co jsou parametry LTV, DTI a DSTI? Jak se nyní změnily?

123. Tomáš Rusňák: 3 skutečné příběhy klientů, kterým jsme velmi pomohli s hypotékou

V této epizodě Hypotécastu se nachází na tři skutečné příběhy mých klientů. Každý je zapeklitý svým vlastním způsobem a v každém se ukážeme na trochu problém, který musíme v praxi s klienty řešit.

Jaké má zkušenosti s refinancováním hypoték? Jak hodnotí banky? Proč mají někteří podnikatelé problém se získáním hypotéky?

122. Tomáš Rusňák: Jak jsme pro klienta Petra Sobotku vybojovali hypotéku

Do této epizody Hypotécastu jsem si pozval svého klienta Petra Sobotku. Petr Sobotka je zakladatel společnosti HEADIM, jež se zabývá interim a krizovým managementem.

Jaké problémy společně řešili? Co potřeboval zafinancovat? Co se mu při rozhovorech o hypotékách honilo hlavou? Proč také spolupracoval s advokátem? Jakou měl zkušenost s odhadcem? Co mu v rámci vyřizování hypoték přišlo nejsložitější?

121. Tomáš Rusňák s kolegyní Adélou o eurové hypotéce

V této epizodě Hypotécastu jsem se pobavil s kolegyní Adélou Zaderlíkovou o eurové hypotéce.

Co je to eurová hypotéka? Jak se eurová hypotéka splácí? Pro koho se dá využít? Kde je možné ji získat? Za jakých okolností je možné sjednat eurovou hypotéku v České republice? Záleží na tom, kde člověk pracuje a jaké má příjmy? Má eurová hypotéka nějaké speciální parametry?

120. Tomáš Rusňák: Miroslav Linhart o realitním trhu z pohledu Deloitte

V této epizodě Hypotécastu jsem přivítal Miroslava Linharta ze společnosti Deloitte. Nemovitostem a realitnímu trhu se věnuje poslední dvě desítky let. 

Jaký vývoj může mít současná situace na realitním trhu v důsledku nejenom covidu a vysokých úrokových sazeb a předražených nemovitostí, ale i války? Co se dělo na realitním trhu v posledním roce a v posledních pěti letech? Jsme v Evropě výjimeční nárůstem ceny bytů?

119. Tomáš Rusňák: O zástavě nemovitostí

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na zástavy nemovitostí. 

Co je to zástava? Jaké nemovitosti jsou do zástavy vhodné? Jaké naopak vhodné nejsou? S jakými věcnými břemeny se na zástavách můžete setkat? Lze dát do zástavy i nemovitost rodinných příslušníků, nebo jen vlastní? Co vše se uvádí v zástavních smlouvách?

118. Tomáš Rusňák: Bonita aneb jak moc jste pro banku dobrý klient

Tématem tohoto podcastu je BONITA KLIENTA, tedy jak budete schopni v budoucnu splácet své závazky. Jak moc dobrý klient pro banku jste. Ve chvíli, kdy žádáte o hypotéku, je bonita velmi důležitým měřítkem a jedním ze tří základních parametrů, které každá hypotéka obsahuje. Občas se stává, že přestože máte dostatek peněz na svém účtu, nejste pro banku dostatečně “bonitní”. 

Situace je jiná pro zaměstnance, pro člověka, který pracuje na DPP, DPČ, na hlavní pracovní poměr, je OSVČ nebo majitele firmy či je na mateřské / rodičovské. Situace je v současné chvíli u bank velmi dynamická a každá banka má svá kritéria a také své specifické výpočty. 

Proto bych řekl, že je v podstatě nemožné či velmi složité pro lidi, kteří se v hypotékách nepohybují, spočítat si svoji bonitu správně.

117. Tomáš Rusňák: Radovan Vávra - Plno třicetiletých s nadstandardním příjmem

na hypotéky nedosáhne!

V této epizodě Hypotécastu jsem přivítal ekonoma Radovana Vávru.

Jak vnímá současnou situaci na realitním trhu? Proč je v některých případech bydlení v nájmu lepší? Proč lidé spíše končí u hypotéky než u nějakého aktivně spravovaného fondu? Zlepšuje se v Česku finanční gramotnost? Jak vnímá situaci kolem Sberbank? Jak nás ovlivní válka na Ukrajině?

116. Tomáš Rusňák: Dominik Stroukal - Jak může válka na Ukrajině ovlivnit realitní trh?

V této epizodě Hypotécastu jsem přivítal hlavního ekonoma Platební instituce Roger, Dominika Stroukala.

Řešili jsme mimo jiné tyto otázky. Jak hodnotí vývoj na realitním a hypotečním trhu? Jak jej může ovlivnit válka na Ukrajině? Jak se budou vyvíjet úrokové sazby? Jak se bude vyvíjet inflace? Jak řešit případnou platební neschopnost? Jak vnímá kroky České národní banky? 

115. Tomáš Rusňák: S Michalem Skořepou o situaci na realitním a hypotečním trhu

V této epizodě Hypotécastu jsem přivítal ekonoma České spořitelny Michala Skořepu.

Co se odehrává na nemovitostním trhu? Jaké faktory ovlivňují realitní trh? Může vláda ovlivnit nárůst úrokových sazeb? Jak správně řešit růst cen nemovitostí? Jaká léta označuje Michal za zlatá léta české ekonomiky? Jak se mění vztah k nájemnímu bydlení? 

Pozn. Rozhovor byl natočen před vypuknutím války na Ukrajině.

114. Tomáš Rusňák: Vývoj úrokových sazeb

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na vývoj úrokových sazeb.

Jaký je zájem o nemovitosti? Jak se budou úrokové sazby vyvíjet? Půjdou úroky ještě nahoru? Budou úroky vyšší než pět procent? Co je refinancování a v jakých případech je potřeba? Co je refixace úroků?

113. Tomáš Rusňák: Aktuality na hypotečním trhu

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na aktuality na hypotečním trhu.

Jaké máme v současné době úrokové sazby? Jak pracovat s fixacemi úrokových sazeb? Proč bude nákup nemovitostí pro klienty složitější? Proč je pořád tak obrovský zájem o nemovitosti?

112. Tomáš Rusňák: Vzít si hypotéku sám nebo přes hypotečního specialistu?

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na rozdíl mezi tím, když si člověk řeší hypotéku sám nebo když ji řeší přes finančního poradce či nezávislého hypotečního specialistu.

Jak poznat správného odborníka na hypotéku? Jak správně řešit hypotéku sám? Jak správně vybrat banku? Co vše může způsobit špatný poradce?

111. Tomáš Rusňák: Víceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký na téma aktuální situace na hypotečním trhu

V této epizodě Hypotécastu jsem se setkal s vicegurvernérem ČNB Tomášem Nidetzkým. Ten se ve finanční branži pohybuje řadu let a tak je schopný předat své bohaté zkušenosti vám, posluchačům. Tomáš je také žhavým kandidátem na post guvernéra ČNB.

Jak vnímá současnou ekonomickou situaci? Jakou má aktuálně Česká národní banka strategii na zkrocení inflace? Jak se podle něj bude vyvíjet hypoteční trh? Co očekávat na realitním trhu. Jak s tím vším zamávají podmínky platné od dubna 2022.

110. Tomáš Rusňák: Problémy bonitních podnikatelů

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na problémy bonitních podnikatelů při vyřizování hypotéky. Nejde o OSVČ, ale o majitele firem, které mají velmi vysoké obraty.

Jaká je struktura příjmu majitele velké firmy? Proč mají při vyřizování hypotéky problémy s bonitou? Jak se předem připravit na vyřizování hypotéky?  Jak lze u podnikatele prokázat příjmy? Proč si vlastně takový člověk, která má firmu s vysokým obratem, potřebuje půjčit peníze?

109. Tomáš Rusňák: Máte šanci získat hypotéku? Aneb nová pravidla pro poskytování hypoték od dubna 2022

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na velmi aktuální téma - nová pravidla, která nastavila Česká národní banka od 1.4.2022. Poslouchám totiž příběhy reálných lidí a vidím, že je to trápí, že se toho bojí a že to chtějí nějak řešit, ideálně do dubna, aby měli vůbec šanci hypotéku získat.

108. Tomáš Rusňák: Lukáš Kovanda nejen o vlivu inflace na současný realitní trh

Do této epizody Hypotecastu jsem si pozval vzácného hosta. Lukáš Kovanda je hlavní ekonom Trinity bank. Zároveň působí v Národní ekonomické radě vlády, která se zaměřuje především na ekonomické dopady covidové pandemie.

Jaký vliv má inflace na současný trh s nemovitostmi? Jak nás vidí zahraniční investoři? Jaký trend budou mít úrokové sazby? A jak dlouhou fixaci si teď sjednat?

107. Tomáš Rusňák: Mystery shopping - Jak fungují hypoteční kalkulačky a srovnávače

V této epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na služby, které poskytují různé hypoteční srovnávače, hypoteční kalkulačky, různé hypoteční weby. Dalo by se to shrnout pod spojení "lead generátory".

Jaké společnosti využívají masivní reklamu? Jak jsem je porovnal? Jakým způsobem jsem si udělal mystery shopping u těchto společností? Jak fungují hypoteční srovnávače či kalkulačky? Co si o generování leadů myslím? Jakou s tím mám osobní zkušenost?

106. Tomáš Rusňák: S Filipem Soukupem nejen o retailu

Do této epizody Hypotécastu jsem si opět pozval svého kamaráda Filipa Soukupa ze společnosti Keramika Soukup. Zde má na starosti celou developerskou divizi. Pobavili jsme se o retailu - výstavbě rodinného domu, případně rekonstrukci rodinného domu či bytu.

Jaké problémy se nejčastěji v otázce výstavbě či rekonstrukcí řeší - zejména z pohledu materiálu (sanita, obklady, dlažby)? Na co lidé zapomínají? Jak se vytvářejí kalkulace na jednotlivé projekty? Proč se prodlužují dodací lhůty? Jak se změnily ceny?

105. Tomáš Rusňák: Bydlení pro mladé

V této epizodě Hypotécastu jsem hovořil o bydlení pro mladé lidi.

Jakým způsobem o bydlení přemýšlet? Jak se změnily podmínky České národní banky? Kdy dává smysl mít vlastní bydlení? Jaké možnosti mají nesezdané páry? Co je potřeba ošetřit? Jaké možnosti má člověk žijící single nebo rodina s dětmi?

104. Tomáš Rusňák: Petr Bartoň hovoří o ekonomické situaci a nemovitostním trhu

Do této epizody Hypotécastu jsem si pozval hosta - hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně.

Jak by Petr Bartoň zhodnotil současnou ekonomickou situaci v České republice? Jak nahlíží na inflaci? Co je hyperinflace? Jaká situace se dá očekávat na nemovitostním trhu? Co způsobuje růst cen bytů? Jaké mýty by Petr rád vyvrátil?

103. Tomáš Rusňák: OSVČ a paušální daň. Máte šanci dostat hypotéku?

V této epizodě Hypotécastu jsem hovořil o OSVČ a uplatňování institutu paušální daně. A o tom, jakou mají následně tito podnikatelé šanci na hypotéku.

Jak budou banky příští rok posuzovat příjmy bez daňového přiznání? Má podnikatel bez daňového přiznání, s paušální daní, šanci získat hypotéku? Jakým způsobem má pak možnost doložit své příjmy? Jak k problematice přistupují jednotlivé banky?

102. Tomáš Rusňák: Úrokové sazby a jejich vývoj

V této epizodě Hypotécastu jsem hovořil o úrokových sazbách a jejich vývoji.

Jaké jsou aktuální úrokové sazby? Kam se dostanou do konce roku? Jak se sazbami v současné době pracovat? Jak je fixovat? Je dobré si vzít hypotéku nyní, nebo počkat? Jakým způsobem pracovat s hypotékami, které v současné době klienti mají? Vyplatí se refinancovat?

Další epizody Hypotécastu najdete na Vašich oblíbených podcastových platformách.

DOMLUVME SI NEZÁVAZNOU KONZULTACI?

Ozvěte se mi a společně probereme vaše dotazy. Zavolejte na +420 721 329 442 nebo využijte prosím kontaktní formulář.

PS: působím po celé České republice. Můžeme to řešit osobně, po telefonu či online. 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení Vašeho dotazu. Zásady ochrany osobních údajů