Jednoduše, srozumitelně a výstižně podané informace o hypotékách a investování do nemovitostí.

80. Tomáš Rusňák: O bankovních, nebankovních registrech a SOLUSu

V dnešním podcastu jsem se zaměřil na bankovní a nebankovní registr a SOLUS. Žadatelé o půjčku, spotřebitelé, se totiž typicky setkávají s tím, že banky nebo nebankovní společnosti chtějí při žádosti o úvěr souhlas s prověřením Registru dlužníků.

Jaké informace vede Registr dlužníků? Jaké registry vůbec v Česku jsou? K čemu slouží? Jak se vyhnout případným negativním záznamům v nich? Jak a proč úvěrové registry vznikly? Co je nejdůležitější v případě neschopnosti splácet? 

79. Tomáš Rusňák: O situaci na hypotečním a realitním trhu

V tomto podcastu jsem se zaměřil na aktuální situaci na hypotečním a realitním trhu. Podle mě totiž přestává být únosná.

Jak vnímají situaci na hypotečním a realitním trhu lidé, které oslovil? Proč podle něj kolabuje hypoteční trh? V jaké kondici jsou banky? Jak hodnotí úrokové sazby, jak rychle podle něj porostou? Co by doporučil lidem, kteří plánují letos výstavbu nemovitosti? 

78. Tomáš Rusňák: Historie hypotečního úvěru

V tomto podcastu jsem se zaměřil na historii hypotečních úvěrů a na to, jakým způsobem promlouvaly do lidské společnosti.

Jak dlouho existuje půjčování peněz? Z jaké doby jsou nejstarší zmínky o úvěrech? Jak se vyvíjela situace u nás? Kdy byla založena významná Hypoteční banka Království českého? Jak hypoteční byznys ovlivnily obě světové války a komunismus? 

77. David Eim: Co předvedl hypoteční trh v posledních měsících, je neuvěřitelné

David Eim je místopředseda představenstva v GEPARD FINANCE. Poslední roky se věnuje hypotékám - analytické činnosti a přípravě zázemí pro spolupracovníky GEPARD FINANCE. V minulosti pracoval 15 let v bankovnictví, má tedy skvělý přehled o finančním sektoru.

Jak David Eim vnímá dnes hypoteční trh? Může přinést podzim větší množství nemovitostí na trh, aby se zájem o ně dokázal saturovat? Budou podle jeho názoru růst úrokové sazby? Jak se staví k refinancování? Podle čeho hodnotí práci hypotečních poradců?

76. Tomáš Rusňák: Kdo je hypoteční specialista?

V tomto podcastu jsem se zaměřil na to, kdo je nezávislý hypoteční specialista (hypoteční poradce), co od něj klient může očekávat a v čem může doopravdy pomoci.

Z jakého důvodu na sebe mají realitní makléři navázané hypoteční poradce? Jak klient pozná, s kým má smysl se bavit a s kým ne? Kolik vlastně existuje v České republice nezávislých poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, mezi které patří i hypotéky? Čeho by měl být schopen dobrý hypoteční specialista?

75. Tomáš Nidetzký / viceguvernér ČNB: Jde nám o to, aby bankovní sektor fungoval bezpečně

Tomáš Rusňák hovořil s ekonomem Tomášem Nidetzkým zejména o hypotékách, realitním trhu a cenách nemovitostí. Nidetzký je od července 2016 člen bankovní rady a od prosince 2018 viceguvernér České národní banky.

Je letošní rok boomem hypotečních úvěrů? Proč ceny nemovitostí letí tak závratně nahoru? Podílí se ČNB na cenotvorbě bydlení? Existuje fundamentální cena nemovitosti? Jak vzpomíná na krizi v roce 2008?

74. Milan Roček: Cenová mapa a její pomoc při pořizování nemovitostí

Milan Roček je zakladatelem a CEO projektu Cenová mapa. "Nevěštím ceny nemovitostí z křišťálové koule, ale mám k tomu data," říká.

Jaké jsou rozdíly mezi nabídkovými a skutečnými cenami? K čemu Cenová mapa, kterou Milan Roček nazývá datovým ekosystémem, slouží pro běžného uživatele? Jak rychle dokáže ocenit nemovitost? Jak často se aktualizují data Cenové mapy? Jak vnímá aktuální ceny nemovitostí?

73. Tomáš Rusňák: Financovaní výstavby rodinného domu

Dnes se podíváme na financování výstavby rodinného domu. Co vše musíte předložit pro hypotéku pro stavbu rodinného domu? Jak si můžete zvýšit hodnotu zástavy? Co je klíčové pro žádost o hypotéku pro výstavbu rodinného domu? Jak si můžete o hypotéku zažádat? Jak se připravit na možné komplikace při stavbě?

72. Filip Mikschik: Pro majitele firem je získání hypotéky složitější

Filip Mikschik je zakladatel a CEO ve firmě StartupJobs.cz, kde pomáhá lidem najít práci, která dává smysl. Dále založil i projekt Bezpráce.cz a nově i projekt Nelisa.

Proč Filip potřeboval hypotéku? Jak probíhal jeho střet s realitou? Co pro něj bylo nejsložitější? Proč se rozhodl využít naše služby a jak to probíhalo? V čem byla naše pomoc důležitá? Proč má Filip 2 hypotéky a ne jen jednu?

71. Tomáš Rusňák: Úvěry ze stavebního spoření

Dnes se zaměříme na výhody a nevýhody úvěrů ze stavebního spoření! Kdy tento úvěr dává smysl? Na co ho můžete využít? Pro koho je tento produkt určený? Jak moc jsou nyní tyto úvěry populární? Co vše musíte udělat pro to, abyste úvěr ze stavebního spoření získali? Jaké jsou u něj nyní poplatky a obecné podmínky? Jak dlouhá může být doba splatnosti?

70. Filip Belant / Česká spořitelna: Jak vidí financování nemovitostí ČS

Filip Belant má v České spořitelně na starosti celou sekci bydlení, kterému se budeme věnovat právě v této epizodě Hypotécastu. Jak vnímá Česká spořitelna současnou situaci na trhu? Jaká je nyní poptávka po bydlení? Jaké jsou trendy na trhu s hypotékami? Jak se tvoří úroková sazba? Jak je možné, že má Česká spořitelna jedny z nejnižších úrokových sazeb? 

69. Petr Pavlásek: Jak poznat dobrého finančního poradce?

Petr Pavlásek je za mě jeden z nejlepších lektorů finanční gramotnosti v České republice. Stojí za firmou KFP, což je jedna z nejlepších vzdělávacích agentur pro finanční poradce. Čím přesně se zabývá firma KFP a co je její poslání? Jak je složité stát se finančním poradcem? Je certifikační zkouška zárukou kvality? Jaké jsou největší nedostatky mezi poradci?

68. Tomáš Rusňák: Hypotéka a její refinancování

V této sólo epizodě se podíváme na refinancování hypotéky. Co je to refinancování? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Jak mezi sebou banky konkurenčně bojují při refinancování? Kdy je dobré začít zjišťovat podmínky refinancování? Co si myslím o "přebouchávačích"? 

67. Michal Rydlo: Realitní trh v roce 2021

Michal Rydlo je realitní makléř, který se věnuje profesionálně prodeji nemovitostí v ČR a spojuje zákazníky s jejich novými domovy. Co kupující nejčastěji řeší za problémy? Jak se bude vyvíjet realitní trh v roce 2021? Na co si dát pozor při výběru makléře? Jak by měl prodej ideálně fungovat? Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

66. Tomáš Rusňák: Předčasné splácení hypotečního úvěru

V dnešní solo epizodě se podíváme na předčasné splácení hypotečního úvěru. Jaké jsou nyní neshody komerčních bank a ČNB? Kdo to jsou přebouchávači? Proč vás tihle poradci nutí refinancovat u jiné banky? Kdy můžete úvěr splatit předčasně bez poplatku? Kdy alespoň částečně? Co s úvěrem, který byl zřízen před 1. prosincem 2016?

65. Martina Škarydková: Covid nijak úvěry neovlivnil

Martina Škarydková je hypoteční makléřka a finanční specialistka, která se specializuje na hypotéky.

Jak se Martina dostala k hypotečnímu byznysu? Co jí na tom nejvíce baví? Co aktuálně nejvíce ovlivňuje hypoteční trh? Jak to řeší, když odhady dopadnou špatně? Vyjednávání klienti o snížení ceny? Jak moc covid ovlivnil trh? Jakou Martina očekává budoucnost trhu?

64. Tomáš Rusňák: Aktuální situace na trhu

V této sólo epizodě se podíváme na aktuální situaci na trhu. Jaké jsou předpoklady pro rok 2021? Proč ceny nemovitostí stále rostou? Jaké chování můžeme očekávat od bank? Jak to bude fungovat u úrokových sazeb? Jak nejlépe získat hypotéku v tomto roce?

63. Miroslav Linhart / Deloitte: Ceny nemovitostí v ČR

Miroslav Linhart je partner v Deloitte, nadnárodní společnosti poskytující profesionální služby v oblasti auditu, daní, konzultingu, podnikových rizik a finančního poradenství prostřednictvím více než 244 400 zaměstnanců po celém světě.

Miroslav má na starost celou sekci Financial Advisory, pod kterou spadají i nemovitosti. V rozhovoru uslyšíte odkud Deloitte bere data a jak je zpracovává? Jak se tato data dají využít? Jak by Miroslav shrnul rok 2020 a jak predikuje vývoj cen nemovitostí v roce 2021?

62. Jiří Mauritz: Co řešíme s klienty (z praxe)

V této epizodě se společně podíváme na právní aspekty koupě nemovitosti z praxe. Jaké jsou klíčové pilíře rezervační smlouvy? Proč je rezervační smlouva tak důležitá? V jaké fázi byste ji měli dát ke kontrole právníkovi? Jaké věci je důležité sjednat si v rezervační smlouvě? Jaká jsou její nejdůležitější ustanovení? Jaké věci jsou problematické v rámci kupní smlouvy? 

61. Tomáš Rusňák: Nárůst cen nemovitostí nezastavila ani pandemie Covidu

V této sólo epizodě se podíváme na růst cen nemovitostí, a co si o tom myslím. Jak to bylo v jednotlivých čtvrtletích roku 2020? Kde nemovitosti zaznamenaly největší růst a naopak pokles? Jak to bude probíhat v tomto roce? Potkává se teď nabídka s poptávkou?

60. Martin Románek: Nemovitost byste si měli řádně prověřit předtím, než ji navštívíte

V dnešní epizodě se podíváme na vývoj realitního trhu s velmi dobrým realitním makléřem, Martinem Románkem. Martin má za sebou dlouholetou, úspěšnou kariéru v korporátu. Dozvíte se, jak se dostal k práci realitního makléře. Co ho na realitním trhu nejvíc baví. Jak vnímá aktuální realitní trh v ČR. Proč jsou nyní ceny nemovitostí tak vysoké. Jaké existují praktiky a triky makléřů a jak poznat férovou cenu.

59. Jiří Mauritz: Koupě nemovitosti od developera z pohledu práva

V této epizodě se společně podíváme na právní aspekty koupě nemovitosti od developera. Jaké jsou největší rozdíly mezi nákupem nemovitosti od developera a od fyzické osoby? Jaké je základní specifikum developerského projektu? Co si u developera prověřit? V této epizodě najdete jak teorii, tak příklady z praxe!

58. Jak na hypotéku?

V této sólo epizodě se podíváme na to, jak si zajistit výhodnou hypotéku. Proč se nespokojit s první nabídkou? Jak ji odmítnout a získat lepší? Na co se zaměřit při posuzování nabídek? Zvládnete to sami? Proč a jak si vybrat hypotečního specialistu?

57. Iveta Pauková: Finanční gramotnost v České republice

Jak je na tom finanční gramotnost v ČR? Jak si zlepšit finanční gramotnost? Proč se mnoho lidí nachází v exekuci? Co všechno by měl člověk znát pro to, aby si bez obav mohl vzít úvěr? Je moudré investovat do nemovitostí v zahraničí? Jaké chování trhu můžeme očekávat v budoucnu?

56. Adéla Zaderlíková: podnikatelé a hypotéky

V dnešním rozhovoru se s Adélou společně podíváme na vztah podnikatelů s hypotékami. Proč mají podnikatelé často zkreslenou představu o svých příjmech? Proč je občas pro banku atraktivnější řadový zaměstnanec než podnikatel? Dá se to nějak řešit? Proč mít alespoň 2 daňová přiznání? 

55. Jak vychází odhady ceny nemovitostí?

V této epizodě vám pomůžu pochopit problematiku odhadů. Dozvíte se, jak probíhá odhad nemovitosti. Proč odhadce občas určuje nižší hodnotu nemovitosti, než je kupní cena? Jak probírá výběr odhadce? Jak probíhá online ocenění? Co všechno ovlivňuje cenu nemovitosti? Kolik odhad nemovitosti stojí?

54. Sabina Urbánková: rozhovor s klientkou - jak těžké je vyřídit hypotéku

Jak by Sabina zhodnotila svůj nákup nemovitosti? Jak těžké je pro OSVČ vyřídit hypotéku? Jak těžké je sehnat kvalitního finančního specialistu? Proč si nakonec vybrala nás? Jak probíhal její nákup nemovitosti? Co pro Sabinu byla největší komplikace při zařizování hypotéky? Co by příště udělala jinak?

53. Adéla Zaderlíková: hypoteční vychytávky

V rozhovoru s Adélou se dozvíte zajímavé hypoteční vychytávky. Co je to modifikace příjmů u podnikatelů? Co je potřeba si připravit na předkonzultaci? Co se na ní dozvíte? Co znamená zkratka LTC? Co je to akceptace příjmů z kapitálového majetku? Co vše je potřeba bance doložit? A mnoho dalšího!

52. Metodické parametry hypotéky

Jaká je minimální výše hypotéky? Co je to LTV a jak funguje? Na jak dlouhou dobu je dobré si hypotéku vzít? Proč si zvolit co nejmenší splátky? Jaké je nejčastější splatnost hypotéky? Co pozorovat na úrokové sazbě? Proč a jak upravovat délku fixace? Proč moc nedoporučuji krátké fixace?

51. Silvestrovský speciál: poděkování a shrnutí roku 2020

Touto kratší epizodou bych vám, mým posluchačům, rád poděkoval. Rok 2020 nám přinesl mnoho změn, které se odrazí i do roku 2021. Některé k lepšímu a některé naopak k horšímu. Úrokové sazby celý rok klesaly a hypoteční trh díky tomu zažil neobyčejný zájem ze strany spotřebitelů. Jsem rád, že jsou k tomu mohl také pomoci.

50. Tomáš Rusňák: můj příběh - 10 let ve financích

Jak jsem se dostal k finančnímu poradenství? Co jsem chtěl dělat jako malý? Jak jsem získával svoje první klienty? Jaký kurz mi otevřel oči? Jaké je to vybudovat vlastní firmu? Jakou jsem měl podporu od svého okolí? Jak se mi daří v současné situaci? Proč je dobré mít ve firmě společníka? Proč je dobré mít pokoru? Jaké jsou mé plány na rok 2021

49. Ivana Lehkoživová: jak na rezervační smlouvy

Jak se Ivana dostala k právu? Co je rezervační smlouva? Jak probíhá její uzavření? Je pro banku rezervační smlouva důležitá? Co si srovnat v hlavě, než podepíšete rezervační smlouvu? Jaká problémy může rezervační smlouva obsahovat? Kdy je vhodné tuto smlouvu podepsat?

48. Vývoj úrokových sazeb, ceny nemovitostí, konec moratoria, koupě nemovitosti a refinancování

Na všechny tyto otázky a mnoho dalšího se dozvíte odpověď v tomto dílu Hypotécastu.

47. Hypotéka pro úspěšného podnikatele není nic jednoduchého

Tato epizoda je jiná. Určitě není určena pro všechny. Naopak je určena spíše úzké skupině lidí, kteří mají úspěšný byznys, ale vyplácí si minimum peněz ze svých firem. Mám těch případů kolem sebe teď více a proto jsem se rozhodl podělit o některé zkušenosti a poznatky z financování nákupů nemovitostí úspěšných podnikatelů.

46. Na co si dát pozor v rezervačních smlouvách?

Co je to rezervační smlouva? Na co si v ní dát pozor? Jak by měly být vyváženy pokuty? Kdy tuto smlouvu raději nepodepsat? Kdy máte nárok na vrácení peněz? Proč si nechat smlouvu zkontrolovat od odborníka?

45. Marcel Soural - Trigema: stavíme architekturu, která je krásná, funkční a dostupná

Jak vznikl projekt Fragment v Karlíně? Jak dlouho trvalo položit základní kámen? Proč jsou byty v projektu Fragment pouze k pronájmu nikoli ke koupi? Co mohou nájemníci očekávat v rámci pronájmu ve Fragmentu? Pro koho je stavba určena? Jak na tom jsou ostatní projekty, včetně unikátní výškové stavby TOP TOWER? Jaká je spolupráce s umělcem Davidem Černým?

44. Úrokové sazby nejsou všechno! Zapamatujte si to

Tento díl je zaměřený na úrokové sazby a RPSN. Víte, jak s těmito údaji pracovat a jak je vnímat? Víte, jaké další údaje byste si měli prověřit při vybírání hypotéky kromě úrokové sazby? Víte, jak nenaletět na zdánlivě lákavou nabídku? Víte, v jakém momentě se můžete zaměřit na náklady a kdy využít konzultaci s odborníkem? Je opravdu nejlepší vybírat nejmenší úrokovou sazbu?

43. Jaké jsou nejčastější omyly a mýty při vyřizování financování?

V této sólo epizodě se opět dozvíte více na téma nejčastějších omylů a mýtů při vyřizování financování. Jakých nejčastějších chyb se klienti dopouštějí? Jakých situací byste se měli vyvarovat? 

42. Hypotéka nebo nájem? To je oč tu běží

Tématem této sólo epizody je srovnání koupě bytu v Praze na hypotéku a nebo života v nájmu. Co myslíte? Vyplatí se vám více koupě vlastního bytu na hypotéku, nebo život v nájmu? Stále rostoucí ceny nemovitostí staví mnoho lidí před tuto palčivou otázku. Poslechněte si tuto epizodu a dozvíte se informace, které vám pak pomohou se lépe rozhodnout, která z variant je pro Vás výhodnější. 

41. Martin Tesárek: pohled úspěšného makléře na současný realitní byznys

Martin Tesárek je regionální ředitel firmy Keller Williams, jeden z top českých realitních makléřů a majitel investiční firmy. V této epizodě vám prozradí, co vedlo k jeho úspěchu, proč mu nevadí prozrazovat své know how, jak vypadá situace na pražském realitním trhu a jaký vliv na něj měla koronakrize. 

40. Adéla Zaderlíková: co všechno musíte zařídit při vyřizování hypotéky

Hlavní analytička TAURUM finance Adéla Zaderlíková vám představí, co vše je potřeba splnit pro úspěšné vyřízení hypotéky. Jaké tři pilíře jsou potřebné pro schválení hypotéky? Na co všechno se banky ptají a jakých chyb se vyvarovat? A jak to, že vám u každé banky může vyjít zcela odlišný příjem?

39. Fixace úrokové sazby - jak využít fixace ve svůj prospěch?

Poslechněte si tuto sólo epizodu a dozvíte se, co je to fixace, na jak dlouho se dá vyjednat a co je to variabilní neboli floatová sazba. Jak využít fixace ve svůj prospěch a kdy byla sazba nejnižší? V tomto dílu vám Tomáš Rusňák odpoví na tyto a další otázky.

38. Adéla Zaderlíková: hypoteční analytička vám poradí, jak správně vybrat banku

V rozhovoru s Adélou se dozvíte, jak si správně vybrat banku. Která kritéria jsou při výběru banky potřeba zhodnotit? Co všechno Adéla vyhodnocuje, když pro nového klienta řeší hypotéku? A s jakým typem problémů se u klientů nejčastěji setkává? 

37. Jak vypadá aktuální situace na realitním a hypotečním trhu?

Za posledních několik měsíců došlo k několika významným změnám, které zahýbaly s realitním a hypotečním trhem. V této sólo epizodě se dozvíte více o nemovitostech a hypotékách s ohledem na současnou situaci na trhu a také jaký je výhled do konce roku. 

36. Jan Štěpánek: realitní makléř musí být poctivý, organizovaný, empatický a ochotný pomoci

Jak vypadá práce realitního makléře? Co všechno obnáší? Jak můžete poznat dobrého realitního makléře? Pokud plánujete koupit nebo prodat nemovitost, určitě si poslechněte tuto epizodu, ať víte, jak má práce realitního makléře vypadat. 

35. David Eim: ani ti nejlepší analytici nyní nevědí, co se v ekonomice stane

Jak se David dostal do pozice místopředsedy představenstva? Jak se hypotéky vyvíjely v posledních deseti letech? Co v současné chvíli hypoteční trh nejvíce ovlivňuje? A co David očekává, že se stane v následujících měsících? 

34. Hypotéka a životní pojištění. Je vůbec potřeba ho řešit?

Tato epizoda je zaměřena na téma, se kterým se na mě často obracejí moji klienti, kterým pomáhám s vyřízením hypotéky. Je dobré si uzavřít životní pojištění k hypotéce nebo ne? I když se vždy jedná o specifické a individuální řešení, přiblížím Vám, jak celou situaci ohledně hypotéky a životního pojištění vnímám já sám. 

33. Šárka Pelikánová: jsem hrdá, že se má firma rozrostla do takových rozměrů

Jste majiteli investiční nemovitosti? Nebo uvažujete o koupi nemovitosti na investici? Pokud ano, tak pozorně poslouchejte. Šárka vám poví, co všechno musíte zvážit z daňového pohledu a vysvětlí vám, jak pracovat s optimalizací daní, když vlastníte nemovitost.

32. Jan Štěpánek: makléři diletanti - největší zlo realitního trhu

Jak funguje realitní trh v post-koronavirové době? Jak Honza vnímá jeho aktuální situaci? Co je důvodem toho, že se realitní trh nepřestává hýbat? Na co by si měli dát pozor lidé, kteří uvažují o koupi nemovitosti? A jaký je v současné době hlavní problém realitního trhu?

31. Příběh z praxe: hypotéka z pohledu podnikatele - na co si dát největší pozor?

V této epizodě se dozvíte příběh mladé podnikatelky Karolíny, která si chtěla koupit byt na Praze 6 rozhodla se si o hypotéku požádat sama bez něčí pomoci. Bohužel udělala několik zásadních chyb a na mě se obrátila ve chvíli, kdy nastaly problémy. Proč neměla podepsat rezervační smlouvu před tím, než měla hotový scoring v bance? Proč bylo chybou řešení žádosti o hypotéku u více bank současně? 

DOMLUVME SI NEZÁVAZNOU KONZULTACI?

Ozvěte se mi a společně probereme vaše dotazy. Zavolejte na +420 721 329 442 nebo využijte prosím kontaktní formulář.

PS: působím po celé České republice. Můžeme to řešit osobně, po telefonu či online. 

VAŠE OSOBNÍ ÚDAJE BUDOU POUŽITY POUZE PRO ÚČELY VYŘEŠENÍ VAŠEHO DOTAZU. ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ