Jednoduše, srozumitelně a výstižně podané informace o hypotékách a realitním trhu. Najdete zde posledních 30 epizod. Zbytek na vás čeká na vaší oblíbené podcastové platformě.

104. Tomáš Rusňák: Petr Bartoň hovoří o ekonomické situaci a nemovitostním trhu

Do této epizody Hypotécastu jsem si pozval hosta - hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně.

Jak by Petr Bartoň zhodnotil současnou ekonomickou situaci v České republice? Jak nahlíží na inflaci? Co je hyperinflace? Jaká situace se dá očekávat na nemovitostním trhu? Co způsobuje růst cen bytů? Jaké mýty by Petr rád vyvrátil?

103. Tomáš Rusňák: OSVČ a paušální daň. Máte šanci dostat hypotéku?

V této epizodě Hypotécastu jsem hovořil o OSVČ a uplatňování institutu paušální daně. A o tom, jakou mají následně tito podnikatelé šanci na hypotéku.

Jak budou banky příští rok posuzovat příjmy bez daňového přiznání? Má podnikatel bez daňového přiznání, s paušální daní, šanci získat hypotéku? Jakým způsobem má pak možnost doložit své příjmy? Jak k problematice přistupují jednotlivé banky?

102. Tomáš Rusňák: Úrokové sazby a jejich vývoj

V této epizodě Hypotécastu jsem hovořil o úrokových sazbách a jejich vývoji.

Jaké jsou aktuální úrokové sazby? Kam se dostanou do konce roku? Jak se sazbami v současné době pracovat? Jak je fixovat? Je dobré si vzít hypotéku nyní, nebo počkat? Jakým způsobem pracovat s hypotékami, které v současné době klienti mají? Vyplatí se refinancovat?

101. Tomáš Rusňák: S Filipem Soukupem o developerských projektech

Do této epizody Hypotécastu jsem si pozval svého kamaráda Filipa Soukupa ze společnosti Keramika Soukup. Zde má na starosti celou developerskou divizi. Budeme se tak bavit o developerských projektech, o standardech, nadstandardech atd.

Jak to vlastně v rámci developerských projektů funguje? Co jsou standardy a co nadstandardy? Jak se dají provádět klientské změny? V jakém momentu je možné tyto změny řešit? Jsou rozdílné přístupy mezi developery?

100. Tomáš Rusňák: jubilejní 100. epizoda aneb To nejlepší, co jste v podcastu slyšeli

V dnešní 100. epizodě Hypotécastu jsem se rozhodl vybrat to nejlepší, co jste mohli kdy v našem podcastu slyšet.

Co v minulosti v podcastu říkal jeden z nejlepších vyjednavačů v České republice Radim Pařík? O čem mluvili šéf sekce bydlení v České spořitelně Filip Belant či Miroslav Linhart ze společnosti Deloitte? Jaké téma nastolil viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzky? A v čem poradila kolegyně Adéla Zaderlíková?

99. Tomáš Rusňák: Jakou nemovitost koupit? Novostavbu, ruinu nebo po rekonstrukci?

V této epizodě jsem se zaměřil na to, jakou nemovitost je nejlepší koupit.

Je lepší koupit novou nemovitost, zrekonstruovanou stavbu, nebo objekt určený k rekonstrukci? Proč je důležité rozlišit, zda je klient jen investorem, nebo chce objekt k bydlení? Je důležité hledět na financování? A jaké další nástrahy a výhody nás u jednotlivých řešení čekají?

98. Tomáš Rusňák: Hypotéka a úrokové sazby - Aktuality na trhu

V této epizodě jsem se zaměřil na současný vývoj na hypotečním a realitním trhu.

Jaké jsou aktuální úrokové sazby a jak se mohou vyvíjet dál? Jak pracovat s fixacemi? Jak dlouho trvá nyní vyřízení úvěrů v bance? Jak to vypadá s odhady a cenami nemovitostí?

97. Tomáš Rusňák: Nákup nemovitosti od developera

V této epizodě jsem se zaměřil na téma nákupu nemovitosti od developera.

Jak se liší koupě nemovitosti od developera od koupě tzv. secondhandové nemovitosti? Jaká případná rizika na kupujícího číhají? Co vše s sebou nese podpis smlouvy od developera? Co by měla splňovat smluvní dokumentace?

96. Tomáš Rusňák: Hypotéka pro cizince

V této epizodě jsem se zaměřil na téma hypoték pro cizince.

V čem mají cizinci složitější přístup k zisku hypotéky? Co vše se po cizincích požaduje, když žádají o hypotéku? Hledí banky na zemi původu? Jak jsou na tom Slováci, mají situaci jednodušší? Je nutné mít přeložené dokumenty do českého jazyka?

95. Tomáš Rusňák: Refinancování hypotéky

V této epizodě jsem se zaměřil na refinancování hypotéky. ČNB totiž zvýšila úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu.

Jak pracovat se stávající hypotékou? Jaké jsou výhody refinancování hypotéky? Jaká jsou rizika financování hypotéky? Kolika lidí se refinancování týká? Kdy odejít ke konkurenci? Proč raději zůstávat u stávající banky?

94. Tomáš Rusňák: Dozajištění hypotéky jinou nemovitostí

V dnešní epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na dozajištění hypotéky jinou nemovitostí. Ručení nemovitostí je jedním ze základních parametrů u každé hypotéky.

Je vždy nutné ručit kupovanou nemovitostí? Je možné ručit i něčím jiným než domem či bytem? Jaká kritéria musí nemovitosti splňovat? Co je potřeba v případě, že se člověk dostane do problémů se splácením hypotéky?

93. Tomáš Rusňák: Hypotéka krok za krokem

V dnešní epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na to, jakým způsobem funguje vyřízení hypotéky. Krok za krokem tedy projdeme jednotlivé body.

Proč je nutné mít zpracovanou hypoteční analýzu? Co je třeba provést po výběru nemovitosti? Jak správně zkontrolovat rezervační smlouvu? Jaké kroky musí proběhnout, aby bylo možné čerpat hypoteční úvěr? Co bývá nutné po čerpání hypotečního úvěru? Kdy využít služeb hypotečního specialisty?

92. Tomáš Rusňák: Jak dlouho trvá si sjednat hypotéku

V dnešní epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na to, jak nastavit time management při vyřizování hypotéky.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotečního úvěru? Na čem všem závisí sjednání hypotéky? Jak dlouho trvá práce odhadci? V čem může pomoci hypoteční specialista? Jaké podklady může banka po žadateli chtít? Jaké typy hypotéky existují?

91. Tomáš Rusňák: Problematika úrokových sazeb

V dnešní epizodě Hypotécastu jsem se zaměřil na to, jak pracovat s úrokovými sazbami, jak je posuzovat mezi sebou i jak díky úrokovým sazbám vybrat výhodnou hypotéku.

Proč neplatí, že hypotéka s nejnižší úrokovou sazbou je ta nejvýhodnější pro klienty? Co je podstatnější? Co úroková sazba představuje vůči celkovým nákladům? Odráží veškeré výdaje spojené s pořízením úvěru? Co je to RPSN a k čemu je mi dobré?

90. Adéla Zaderlíková: O bonitě neboli platební schopnostiy

V této epizodě Hypotécastu jsem probral s kolegyní Adélou, co je bonita a jak se s ní dá pracovat.

Co to je bonita? Na co vše se banka v rámci bonity zaměřuje? Jak banka bonitu vypočítává? Co se dá dělat, když bonita nevychází v dostatečné výši? Jsou klienti schopní si sami spočítat bonitu? Jaké situace mohou ztěžovat akceptaci příjmů? 

89. Tomáš Rusňák: 7 dobrých rad při řešení hypotéky

V tomto podcastu jsem shrnul předchozí díly - vybral perličky a odkázal na to, co si mohou posluchači poslechnout dalšího.

Proč je správný správný výběr banky? Je důležité mít k výběru hypotéky „parťáka“? V jakém případě je dobré si vzít na pomoc právníka? Jak nahlížet na úvěrové sazby? Proč je důležité hledět na úvěrovou historii? Proč byste měli vyjednávat s bankou?

88. Adéla Zaderlíková: Jak si zajistit co nejvýhodnější hypotéku

V této epizodě Hypotécastu jsem probral s kolegyní Adélou, jak si zajistit co nejvýhodnější hypotéku.

Jaké varianty při zajišťování hypotéky existují? Jak si hypotéku zajistit co nejvýhodněji? Může si hypotéku dovolit každý? Proč je důležité, aby si klient ujasnil, co chce koupit? Co udělat, aby vše proběhlo hladce? Jak poptat banky? Proč je důležitá komunikace?

87. Tomáš Rusňák: Vývoj cen nemovitostí a úrokových sazeb

V této epizodě jsem se zaměřil na vývoj cen nemovitostí a vývoj úrokových sazeb.

Mají lidé koupit nemovitost teď, nebo prozatím počkat? Jak je to v současné době s cenami nemovitostí? Rostou v Praze ceny nemovitostí rychleji než v jiných městech? Mají lidé větší úspory než před covidem? Kolikrát již letos ČNB zvýšila úrokovou sazbu? Jsou v Česku nadhodnocené nemovitosti?

86. Adéla Zaderlíková: Jak se připravit na hypotéku

Pro dnešní epizodu jsem si připravil informace, na co vše by si člověk měl dát pozor, když bude vyřizovat hypotéku. Spolu s mnou do studia usedla i kolegyně Adéla Zaderlíková.

Co všechno si musí lidé připravit pro to, aby získali hypotéku? Co je důležité pro zaměstnance žádající o hypotéku - a co pro podnikatele (fyzické osoby)? Jak jsou na tom s bonitou majitelé firem? Co je LTV a co musí klienti dodat, aby bylo možné jej posoudit? Jaké dokumenty se předávají odhadci, aby klient získal hypotéku?

85. Jan Štěpánek: Na co si dát pozor při koupi rodinného domu

Do tohoto podcastu jsem si pozval svého kamaráda a společníka, šéfa naší realitní kanceláře, Honzu Štěpánka. Posluchačům poradí, na co si dát pozor při koupi rodinného domu.

Co má člověk udělat ještě před tím, než začne hledat rodinný dům? Je důležité se potkat s hypotečním poradcem? Proč je nutné sledovat realitní trh? Co udělat ve chvíli, když má člověk vybranou nemovitost a chystá se na její prohlídku? Co všechno si při prohlídce nemovitosti ohlídat? Má smysl s sebou brát stavební dozor na první, případně na následující prohlídku?

84. Tomáš Rusňák: O rostoucích úrokových sazbách

V dnešním podcastu jsem se zaměřil na růst úrokových sazeb. Od začátku roku stouply sazby v průměru o půl procentního bodu. Rozhodl jsem se popsat vývoj sazeb a jak pracovat s fixacemi.

Proč rostou úrokové sazby? Proč bude trend nárůstu pravděpodobně i pokračovat? Z jakého důvodu ochlazuje trh s refinancováním? Je to správně? Je důležitější nízká úroková sazba, nebo rychlejší vyřízení hypotéky? Proč je důležité zjišťovat, jak banka jako taková funguje? Jaký je rozdíl mezi krátkou fixací s dobrou, nebo lepší úrokovou sazbou a delší fixací s horší úrokovou sazbou?

83. Josef Soumar o propojení hypotéky s celým finančním plánem

Josef Soumar je šéf firmy Finančníci. Zabývá se tím, že pomáhá s wealth managementem - správou rodinných financí. Hlavně se zaměřuje na investice.

Co je finanční plán? K čemu má lidem sloužit a v čem jim má pomáhat? Dokáže si člověk sestavit finanční plán sám, bez pomoci odborníka? Co všechno konkrétně Soumar a jeho firma pro klienty dělá? Jak získávají klienty pro tvorbu finančního plánu? K čemu vlastně napomohla doba covidová? 

82. Jan Štěpánek: Lidé považují nemovitosti za něco jistého a bezpečného

Do dnešního dílu jsem si pozval svého kamaráda a společníka, šéfa realitní kanceláře Jana Štěpánka. Tématem rozhovoru bylo hledání nemovitosti.

Stává se, že lidé hledají nemovitost dlouho? Proč se v současné době dostávají lidé do situace, kdy chodí na hodně prohlídek nemovitostí? Proč jim vlastně nemovitosti „utíkají”? Jak ovlivnil trh s nemovitostmi covid-19? Jak se jako kupující připravit, když dojde k rozhodnutí koupit nemovitost? Proč by si měli klienti sepsat rozhodující kritéria při koupi nemovitosti?

81. Tomáš Rusňák: O americké hypotéce a jejích výhodách či nevýhodách

V dnešním podcastu jsem se zaměřil na americkou hypotéku. V životě každého totiž může nastat situace, kdy potřebuje více peněz, než aktuálně má. A ten účel nechce vždy zveřejňovat. Právě k tomu by americká hypotéka mohla sloužit.

Co to vlastně americká hypotéka je? Pro koho je vhodná? Pro koho naopak vhodná není? Co vše je možné díky americké hypotéce zafinancovat? Jaká úskalí americká hypotéka má? Proč si lidé berou americkou hypotéku místo klasického spotřebitelského úvěru? A jak je to se splatností americké hypotéky?

80. Tomáš Rusňák: O bankovních, nebankovních registrech a SOLUSu

V dnešním podcastu jsem se zaměřil na bankovní a nebankovní registr a SOLUS. Žadatelé o půjčku, spotřebitelé, se totiž typicky setkávají s tím, že banky nebo nebankovní společnosti chtějí při žádosti o úvěr souhlas s prověřením Registru dlužníků.

Jaké informace vede Registr dlužníků? Jaké registry vůbec v Česku jsou? K čemu slouží? Jak se vyhnout případným negativním záznamům v nich? Jak a proč úvěrové registry vznikly? Co je nejdůležitější v případě neschopnosti splácet? 

79. Tomáš Rusňák: O situaci na hypotečním a realitním trhu

V tomto podcastu jsem se zaměřil na aktuální situaci na hypotečním a realitním trhu. Podle mě totiž přestává být únosná.

Jak vnímají situaci na hypotečním a realitním trhu lidé, které oslovil? Proč podle něj kolabuje hypoteční trh? V jaké kondici jsou banky? Jak hodnotí úrokové sazby, jak rychle podle něj porostou? Co by doporučil lidem, kteří plánují letos výstavbu nemovitosti? 

78. Tomáš Rusňák: Historie hypotečního úvěru

V tomto podcastu jsem se zaměřil na historii hypotečních úvěrů a na to, jakým způsobem promlouvaly do lidské společnosti.

Jak dlouho existuje půjčování peněz? Z jaké doby jsou nejstarší zmínky o úvěrech? Jak se vyvíjela situace u nás? Kdy byla založena významná Hypoteční banka Království českého? Jak hypoteční byznys ovlivnily obě světové války a komunismus? 

77. David Eim: Co předvedl hypoteční trh v posledních měsících, je neuvěřitelné

David Eim je místopředseda představenstva v GEPARD FINANCE. Poslední roky se věnuje hypotékám - analytické činnosti a přípravě zázemí pro spolupracovníky GEPARD FINANCE. V minulosti pracoval 15 let v bankovnictví, má tedy skvělý přehled o finančním sektoru.

Jak David Eim vnímá dnes hypoteční trh? Může přinést podzim větší množství nemovitostí na trh, aby se zájem o ně dokázal saturovat? Budou podle jeho názoru růst úrokové sazby? Jak se staví k refinancování? Podle čeho hodnotí práci hypotečních poradců?

76. Tomáš Rusňák: Kdo je hypoteční specialista?

V tomto podcastu jsem se zaměřil na to, kdo je nezávislý hypoteční specialista (hypoteční poradce), co od něj klient může očekávat a v čem může doopravdy pomoci.

Z jakého důvodu na sebe mají realitní makléři navázané hypoteční poradce? Jak klient pozná, s kým má smysl se bavit a s kým ne? Kolik vlastně existuje v České republice nezávislých poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, mezi které patří i hypotéky? Čeho by měl být schopen dobrý hypoteční specialista?

75. Tomáš Nidetzký / viceguvernér ČNB: Jde nám o to, aby bankovní sektor fungoval bezpečně

Tomáš Rusňák hovořil s ekonomem Tomášem Nidetzkým zejména o hypotékách, realitním trhu a cenách nemovitostí. Nidetzký je od července 2016 člen bankovní rady a od prosince 2018 viceguvernér České národní banky.

Je letošní rok boomem hypotečních úvěrů? Proč ceny nemovitostí letí tak závratně nahoru? Podílí se ČNB na cenotvorbě bydlení? Existuje fundamentální cena nemovitosti? Jak vzpomíná na krizi v roce 2008?

Další epizody Hypotécastu najdete na Vašich oblíbených podcastových platformách.

DOMLUVME SI NEZÁVAZNOU KONZULTACI?

Ozvěte se mi a společně probereme vaše dotazy. Zavolejte na +420 721 329 442 nebo využijte prosím kontaktní formulář.

PS: působím po celé České republice. Můžeme to řešit osobně, po telefonu či online. 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení Vašeho dotazu. Zásady ochrany osobních údajů