CO NÁM ŘÍKAJÍ PRŮZKUMY A NOVINOVÉ TITULKY O SITUACI NA TRHU S NEMOVITOSTMI A HYPOTÉKAMI V ČR? A JE TO PRAVDA?

ZA POSLEDNÍCH PÁR TÝDNŮ JSEM HNED NĚKOLIKRÁT ŘEŠIL SITUACI OHLEDNĚ CEN NEMOVITOSTÍ V PRAZE. ZDA JE VÝHODNÉ KOUPIT V PRAZE BYT NA INVESTICI, JAK SI K TOMU SPRÁVNĚ NASTAVIT HYPOTÉKU, JAKÝ MŮŽE BÝT DALŠÍ VÝVOJ CEN NEMOVITOSTÍ V PRAZE ATD. TĚCH DOTAZŮ BYLO OPRAVDU SPOUSTU A TAK MĚ TO INSPIROVALO K NAPSÁNÍ ČLÁNKU.

JEŠTĚ PŘED TÍM JSEM SI VŠAK UDĚLAL MALÝ PRŮZKUM A DOSTAL JSEM SE K TISKOVÝM ZPRÁVÁM Z HYPOTEČNÍ BANKY A TAKÉ Z ČESKÉ BANKOVNÍ ASOCIACE, NA ROKLEN24 JSEM NAŠEL INFORMACE Z PRŮZKUMU SPOLEČNOSTI IPSOS A NA EURO.CZ INFORMACE ODKAZOVANÉ NA ČTK.

CO Z TOHO VŠEHO VYPLÝVÁ?

DLE MÉHO HNED NĚKOLIK VELMI DŮLEŽITÝCH INFORMACÍ JAK PRO REZIDENTY, KTEŘÍ HLEDAJÍ V PRAZE BYDLENÍ, ALE TAKÉ PRO INVESTORY, KTEŘÍ HLEDAJÍ V PRAZE VÝNOSY.

  1. O NEMOVITOSTI V PRAZE JE VELKÝ ZÁJEM, NEJVĚTŠÍ O NOVOSTAVBY Z DEVELOPERSKÝCH PROJEKTŮ, ČÍM BLÍŽE STŘEDU MĚSTA, TÍM LÉPE.
  2. CIZINCI KUPUJÍ AŽ 25% NOVĚ VZNIKLÝCH BYTŮ V PRAZE, POTVRZUJÍ TO ZÁSTUPCI VELKÝCH DEVELOPERSKÝCH SPOLEČNOSTÍ, JAKO JSOU CENTRAL GROUP, GEOSAN, SKANSKA, FINEP, EKOSPOL ČI TRIGEMA.
  3. PRŮMĚRNÁ CENA V PRAZE ZA M2 SE POHYBUJE OKOLO 100.000 KČ. PRO ČECHY SE STÁVÁ BYDLENÍ V PRAZE LUXUSEM, PRO ZAHRANIČNÍ INVESTORY JE VŠAK STÁLE LEVNĚJŠÍ, NEŽ JINÉ METROPOLE V EVROPSKÉ UNII.
  4. ČEŠI STOJÍ TEĎ NA POMEZÍ, HLAVNĚ TI MLADÍ, PROTOŽE SE POTÝKAJÍ HNED S NĚKOLIKA PROBLÉMY, TÝKAJÍCÍMI SE KOUPĚ VLASTNÍHO BYDLENÍ V PRAZE. ČEŠI VNÍMAJÍ VLASTNÍ BYDLENÍ JAKO JEDNU Z NEJVĚTŠÍCH JISTOT V ŽIVOTĚ.

POJĎME SI TEĎ ROZEBRAT JEDNOTLIVÉ BODY PODROBNĚJI.

  1. ZÁJEM O NEMOVITOSTI – CELKOVĚ SE BOHUŽEL NEPOTKÁVÁ V POSLEDNÍCH LETECH NABÍDKA S POPTÁVKOU. POPTÁVKA JE VELKÁ, TOUHA PRO VLASTNÍM BYDLENÍ JE PRO ČECHY TYPICKÁ. ADMINISTRATIVNÍ A LEGISLATIVNÍ PROCES VÝSTAVBY JE U NÁS JEDEN Z NEJHORŠÍCH NA SVĚTĚ A DÉLKA SCHVALOVACÍHO PROCESU PRO VYDÁNÍ STAVEBNÍHO POVOLENÍ JE JEDNÍM Z HLAVNÍCH DŮVODŮ KONTINUÁLNÍHO NÁRŮSTU CEN NEMOVITOSTÍ, A TO I PŘESTO, ŽE SE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA SNAŽÍ (ZATÍM MARNĚ) VŠEMOŽNĚ TRH STABILIZOVAT NAŘÍZENÍMI A PODMÍNKAMI V OBLASTI POSKYTOVÁNÍ SPOTŘEBITELSKÝCH ÚVĚRŮ NA BYDLENÍ (HYPOTÉK) A TÍM NÁRŮST CEN NEMOVITOSTÍ ZASTAVIT.
  2. SÍLA KAPITÁLU Z CIZINY – AČKOLIV SE NÁM TO MŮŽE ZDÁT DIVNÉ, PRO ZAHRANIČNÍ INVESTORY JE PRAHA STÁLE JEŠTĚ RELATIVNĚ LEVNÝM MÍSTEM NA KOUPI NEMOVITOSTI. POKUD UVÁŽÍME VŠECHNY ASPEKTY S TÍM SPOJENÉ, TEDY ŽE ČESKÁ REPUBLIKA JE VELMI BEZPEČNÉ MÍSTO PRO ŽIVOT, JE ZDE MNOHO KULTURNÍCH PAMÁTEK, JSME STŘEDEM EVROPY, PRAHA JE JEDNO Z NEJHEZČÍCH MĚST NA SVĚTĚ ATD., DÁ SE OČEKÁVAT, ŽE CENY NEMOVITOSTÍ V PRAZE I NADÁLE POROSTOU. A CO HŮŘ, MŮŽE SE STÁT, ŽE CENY NEMOVITOSTÍ POROSTOU RYCHLEJI, NEŽ PLATY LIDÍ ŽIJÍCÍCH V PRAZE. TO VŠECHNO BY MOHLO SMĚŘOVAT K TOMU, ŽE MNOHO NEMOVITOSTÍ V PRAZE BUDE VLASTNĚNO ZAHRANIČNÍMI INVESTORY A NÁM NEZBYDE NIC JINÉHO, NEŽ SE SPOKOJIT S NÁJEMNÍM ČI DRUŽSTEVNÍM BYDLENÍM.
  3. VYSOKÉ CENY NEMOVITOSTÍ – VŠE SOUVISÍ SE VŠÍM. POKUD SE BAVÍME O TOM, ŽE EKONOMIKA JE STÁLE JEŠTĚ V RŮSTU, I KDYŽ UŽ OČIVIDNĚ ZPOMALUJE, JE VYŠŠÍ POPTÁVKA NEŽ NABÍDKA, PRAHA JE ZAJÍMAVÉ MÍSTO JAK PRO BYZNYS, TAK PRO REKREACI A TURISMUS, DÁ SE OČEKÁVAT, ŽE DLOUHODOBÝ TREND ZŮSTANE STEJNÝ A CENY NEMOVITOSTÍ V PRAZE I NADÁLE POROSTOU. POKUD VÁM PRAHA PŘIJDE UŽ DNES DRAHÁ ČI VAŠE ŽIVOTNÍ A FINANČNÍ SITUACE VÁM NEDOVOLUJE (PŘESTO, ŽE BYSTE CHTĚLI) POŘÍDIT SI V PRAZE NEMOVITOST, MÁM PRO VÁS ŠPATNOU ZPRÁVU, LEPŠÍ TO PRAVDĚPODOBNĚ NEBUDE.
  4. PROBLÉMY MLADÉHO ČECHA – TYPICKÝ ČECH TAK NĚJAK BYTOSTNĚ NEMÁ RÁD DLUHY, BOHUŽEL VŠAK NEMÁ DOSTATEK FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ NA TO, ABY SI KOUPIL NEMOVITOST ZA „HOTOVÉ“. 40% ČECHŮ DOKONCE NEMÁ ANI DOSTATEČNÉ MNOŽSTVÍ PENĚZ NA TO, ABY SI MOHLI KOUPIT NEMOVITOST NA HYPOTÉKU. S HYPOTÉKOU SI PAK NECHÁ PORADIT OD SVÉHO PORADCE ASI 50% LIDÍ. NEJVÍCE SE ČEŠI ZAJÍMAJÍ O ÚROKOVÉ SAZBY, VŠAK JE TO TAKÉ TEN HLAVNÍ ÚDAJ, KTERÝM NÁS MASÍRUJÍ SVOU REKLAMOU BANKY. Z PRAXE MOHU POTVRDIT TO, ŽE ZA MNOU LIDÉ CHODÍ VELMI ČASTO S TÍM, ZDA BYCH JIM MOHL SPOČÍTAT, JAK MOC JE REÁLNÉ, ŽE SE KE SVÉMU BYDLENÍ DOSTANOU. JEDNODUŠE ŘEČENO, ZDA JIM HYPOTÉKU VŮBEC NĚKDO POSKYTNE.

SUMA SUMÁRUM NENÍ REALITNÍ SITUACE V PRAZE MOC RŮŽOVÁ.

BYTŮ JE MÁLO, JSOU DRAHÉ A POKUD SE UŽ K NĚJAKÉMU DOSTANU, STEJNĚ MÁM PROBLÉM ZÍSKAT HYPOTÉKU.

TOTO JE PŘESNĚ VĚTA, KTEROU SI ŘEKNE MNOHO LIDÍ. A JÁ SE JIM NEDIVÍM. PODMÍNKY NA TRHU S HYPOTÉKAMI JSOU KOMPLIKOVANĚJŠÍ NEŽ PŘED PÁR LETY, BANKY KLADOU DALEKO VĚTŠÍ DŮRAZ NA LUSTRACI BONITY ŽADATELŮ ČI VLASTNÍ ZDROJE (PENÍZE) A I PŘESTO, ŽE POSLEDNÍ MĚSÍCE ÚROKOVÉ SAZBY KLESAJÍ, VÍCE KUPUJÍCÍCH A ŽADATELŮ TO NEPŘINÁŠÍ.

MOJÍ SPECIALIZACÍ JE POSKYTOVÁNÍ HYPOTEČNÍCH ÚVĚRŮ A ČÍM DÁL TÍM VÍCE SI UVĚDOMUJI DŮLEŽITOST MÉHO POVOLÁNÍ. V ROCE 2016, KDYŽ BYLY ÚROKOVÉ SAZBY EXTRÉMNĚ NÍZKO A ZÍSKÁNÍ HYPOTÉKY BYLO JEDNODUCHÉ, JSEM SI ŘÍKAL, ZDA MÁ NÁŠ OBOR STÁLE NĚJAKOU PERSPEKTIVU. KLIENT BYL SCHOPNÝ ZAŘÍDIT SI HYPOTÉKU ÚPLNĚ BEZ PROBLÉMŮ A SÁM, NAOPAK, BANKY SE O NĚHO SKORO POPRALI. DNES S ODSTUPEM ČASU VIDÍM, ŽE JE MÁ PRÁCE DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ KDYKOLIV V MINULÝCH LETECH. LIDÉ POTŘEBUJÍ PRIMÁRNĚ POMOCI S NALEZENÍM VHODNÉHO ŘEŠENÍ (NĚKDY JAKÉHOKOLIV ŘEŠENÍ), JAK SE K NEMOVITOSTI DOSTAT.

POKUD SE I VÁS TÝKÁ NĚCO Z VÝŠE UVEDENÉHO, BUDU RÁD ZA NASDÍLENÍ VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ ČI NÁZORŮ A TO I TĚCH NESOUHLASNÝCH. A POKUD NĚKDO Z VÁS PODOBNOU SITUACI ŘEŠÍ, MŮŽE SE MI OZVAT, RÁD SE MU BUDU VĚNOVAT.