Za posledních pár týdnů jsem hned několikrát řešil situaci ohledně cen nemovitostí v Praze. Zda je výhodné koupit v Praze byt na investici, jak si k tomu správně nastavit hypotéku, jaký může být další vývoj cen nemovitostí v Praze atd. Těch dotazů bylo opravdu spoustu a tak mě to inspirovalo k napsání článku.
Ještě před tím jsem si však udělal malý průzkum a dostal jsem se k tiskovým zprávám z Hypoteční banky a také z České bankovní asociace, na Roklen24 jsem našel informace z průzkumu společnosti IPSOS a na euro.cz informace odkazované na ČTK.
Co z toho všeho vyplývá?
Dle mého hned několik velmi důležitých informací jak pro rezidenty, kteří hledají v Praze bydlení, ale také pro investory, kteří hledají v Praze výnosy.
Pojďme si teď rozebrat jednotlivé body podrobněji.
Suma sumárum není realitní situace v Praze moc růžová.
Bytů je málo, jsou drahé a pokud se už k nějakému dostanu, stejně mám problém získat hypotéku.
Toto je přesně věta, kterou si řekne mnoho lidí. A já se jim nedivím. Podmínky na trhu s hypotékami jsou komplikovanější než před pár lety, banky kladou daleko větší důraz na lustraci bonity žadatelů či vlastní zdroje (peníze) a i přesto, že poslední měsíce úrokové sazby klesají, více kupujících a žadatelů to nepřináší.
Mojí specializací je poskytování hypotečních úvěrů a čím dál tím více si uvědomuji důležitost mého povolání. V roce 2016, když byly úrokové sazby extrémně nízko a získání hypotéky bylo jednoduché, jsem si říkal, zda má náš obor stále nějakou perspektivu. Klient byl schopný zařídit si hypotéku úplně bez problémů a sám, naopak, banky se o něho skoro poprali. Dnes s odstupem času vidím, že je má práce důležitější než kdykoliv v minulých letech. Lidé potřebují primárně pomoci s nalezením vhodného řešení (někdy jakéhokoliv řešení), jak se k nemovitosti dostat.
Pokud se i Vás týká něco z výše uvedeného, budu rád za nasdílení vlastních zkušeností či názorů a to i těch nesouhlasných. A pokud někdo z Vás podobnou situaci řeší, může se mi ozvat, rád se mu budu věnovat.