Co nám říkají průzkumy a novinové titulky o situaci na trhu s nemovitostmi a hypotékami v ČR? A je to pravda?

 

Za posledních pár týdnů jsem hned několikrát řešil situaci ohledně cen nemovitostí v Praze. Zda je výhodné koupit v Praze byt na investici, jak si k tomu správně nastavit hypotéku, jaký může být další vývoj cen nemovitostí v Praze atd. Těch dotazů bylo opravdu spoustu a tak mě to inspirovalo k napsání článku.

Ještě před tím jsem si však udělal malý průzkum a dostal jsem se k tiskovým zprávám z Hypoteční banky a také z České bankovní asociace, na Roklen24 jsem našel informace z průzkumu společnosti IPSOS a na euro.cz informace odkazované na ČTK.

Co z toho všeho vyplývá?

Dle mého hned několik velmi důležitých informací jak pro rezidenty, kteří hledají v Praze bydlení, ale také pro investory, kteří hledají v Praze výnosy.

  1. O nemovitosti v Praze je velký zájem, největší o novostavby z developerských projektů, čím blíže středu města, tím lépe.
  2. Cizinci kupují až 25% nově vzniklých bytů v Praze, potvrzují to zástupci velkých developerských společností, jako jsou Central Group, Geosan, Skanska, Finep, Ekospol či Trigema.
  3. Průměrná cena v Praze za m2 se pohybuje okolo 100.000 Kč. Pro Čechy se stává bydlení v Praze luxusem, pro zahraniční investory je však stále levnější, než jiné metropole v Evropské unii.
  4. Češi stojí teď na pomezí, hlavně Ti mladí, protože se potýkají hned s několika problémy, týkajícími se koupě vlastního bydlení v Praze. Češi vnímají vlastní bydlení jako jednu z největších jistot v životě.

Pojďme si teď rozebrat jednotlivé body podrobněji.

  1. Zájem o nemovitosti – Celkově se bohužel nepotkává v posledních letech nabídka s poptávkou. Poptávka je velká, touha pro vlastním bydlení je pro Čechy typická. Administrativní a legislativní proces výstavby je u nás jeden z nejhorších na světě a délka schvalovacího procesu pro vydání stavebního povolení je jedním z hlavních důvodů kontinuálního nárůstu cen nemovitostí, a to i přesto, že se Česká národní banka snaží (zatím marně) všemožně trh stabilizovat nařízeními a podmínkami v oblasti poskytování spotřebitelských úvěrů na bydlení (hypoték) a tím nárůst cen nemovitostí zastavit.
  2. Síla kapitálu z ciziny – Ačkoliv se nám to může zdát divné, pro zahraniční investory je Praha stále ještě relativně levným místem na koupi nemovitosti. Pokud uvážíme všechny aspekty s tím spojené, tedy že Česká republika je velmi bezpečné místo pro život, je zde mnoho kulturních památek, jsme středem Evropy, Praha je jedno z nejhezčích měst na světě atd., dá se očekávat, že ceny nemovitostí v Praze i nadále porostou. A co hůř, může se stát, že ceny nemovitostí porostou rychleji, než platy lidí žijících v Praze. To všechno by mohlo směřovat k tomu, že mnoho nemovitostí v Praze bude vlastněno zahraničními investory a nám nezbyde nic jiného, než se spokojit s nájemním či družstevním bydlením.
  3. Vysoké ceny nemovitostí – Vše souvisí se vším. Pokud se bavíme o tom, že ekonomika je stále ještě v růstu, i když už očividně zpomaluje, je vyšší poptávka než nabídka, Praha je zajímavé místo jak pro byznys, tak pro rekreaci a turismus, dá se očekávat, že dlouhodobý trend zůstane stejný a ceny nemovitostí v Praze i nadále porostou. Pokud Vám Praha přijde už dnes drahá či Vaše životní a finanční situace Vám nedovoluje (přesto, že byste chtěli) pořídit si v Praze nemovitost, mám pro Vás špatnou zprávu, lepší to pravděpodobně nebude.
  4. Problémy mladého Čecha – Typický Čech tak nějak bytostně nemá rád dluhy, bohužel však nemá dostatek finančních prostředků na to, aby si koupil nemovitost za „hotové“. 40% Čechů dokonce nemá ani dostatečné množství peněz na to, aby si mohli koupit nemovitost na hypotéku. S hypotékou si pak nechá poradit od svého poradce asi 50% lidí. Nejvíce se Češi zajímají o úrokové sazby, však je to také ten hlavní údaj, kterým nás masírují svou reklamou banky. Z praxe mohu potvrdit to, že za mnou lidé chodí velmi často s tím, zda bych jim mohl spočítat, jak moc je reálné, že se ke svému bydlení dostanou. Jednoduše řečeno, zda jim hypotéku vůbec někdo poskytne.

Suma sumárum není realitní situace v Praze moc růžová.

Bytů je málo, jsou drahé a pokud se už k nějakému dostanu, stejně mám problém získat hypotéku.

Toto je přesně věta, kterou si řekne mnoho lidí. A já se jim nedivím. Podmínky na trhu s hypotékami jsou komplikovanější než před pár lety, banky kladou daleko větší důraz na lustraci bonity žadatelů či vlastní zdroje (peníze) a i přesto, že poslední měsíce úrokové sazby klesají, více kupujících a žadatelů to nepřináší.

Mojí specializací je poskytování hypotečních úvěrů a čím dál tím více si uvědomuji důležitost mého povolání. V roce 2016, když byly úrokové sazby extrémně nízko a získání hypotéky bylo jednoduché, jsem si říkal, zda má náš obor stále nějakou perspektivu. Klient byl schopný zařídit si hypotéku úplně bez problémů a sám, naopak, banky se o něho skoro poprali. Dnes s odstupem času vidím, že je má práce důležitější než kdykoliv v minulých letech. Lidé potřebují primárně pomoci s nalezením vhodného řešení (někdy jakéhokoliv řešení), jak se k nemovitosti dostat.

Pokud se i Vás týká něco z výše uvedeného, budu rád za nasdílení vlastních zkušeností či názorů a to i těch nesouhlasných. A pokud někdo z Vás podobnou situaci řeší, může se mi ozvat, rád se mu budu věnovat.