MLM DO FINANČNÍHO PORADENSTVÍ NEPATŘÍ. KULTIVACE JE NEZBYTNÁ!

STŘELBA DO VLASTNÍCH ŘAD. MLM PROSTĚ DO FINANČNÍHO PORADENSTVÍ NEPATŘÍ. FINANČNÍ PORADENSTVÍ NEMÁ BÝT O PRODEJI PRODUKTŮ, PRO MLM JE TO VŠAK ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KÁMEN ÚSPĚCHU. PORADESTVÍ MÁ BÝT O SLUŽBĚ KLIENTOVI, KONZULTACÍCH A DOBRÝCH RADÁCH.

VÍM, ŽE SI TEĎ ASI MOC NOVÝCH KAMARÁDŮ NEUDĚLÁM, ALE CÍTÍM POTŘEBU TO SEM NAPSAT.. PŘEDEM SE OMLOUVÁM TĚM, KTEŘÍ JSOU SICE V MLM, ALE NÍŽE UVEDENÉ SE JICH NETÝKÁ.

ZA TU DOBU, CO JSEM V OBORU, JSEM POTKAL MNOHO KOLEGŮ, ZÍSKAL ŘADU PŘÁTEL A UDĚLAL SI I PÁR NEPŘÁTEL (VĚTŠINOU SVÝMI KRITICKÝMI POZNÁMKAMI A KOMENTÁŘI). POTKAL JSEM PORADCE HORLIVÉ, CÍLEVĚDOMÉ, PŘEHNANĚ SEBEVĚDOMÉ, MOCENSKÉ, USTRAŠENÉ, ŠIKOVNÉ, ZLÉ I HODNÉ, PODLÉ, PROSPĚCHÁŘSKÉ, MAJETNICKÉ, MATERIÁLNÍ, PROFESIONÁLNÍ, ÚSPĚŠNÉ I NEÚSPĚŠNÉ, DOBROSRDEČNÉ, POMÁHAJÍCÍ, CHYTRÉ, POKORNÉ, ETICKÉ A ŘADU DALŠÍCH..

VLASTNĚ BY SE DALO ŘÍCT, ŽE JSEM JICH POTKAL AŽ MOC. JE TO LOGICKÉ, V ČECHÁCH MŮŽE DĚLAT PORADCE KAŽDÝ. JMÉNO I POVĚST SI VŠAK KAZÍME MY SAMI. MLM FIRMY (NEBO STRUKTURY) VYZDVIHUJÍ NA PIEDESTAL MANAŽERY, KTEŘÍ MAJÍ POD SEBOU STOVKY PORADCŮ A KAŽDÝ ZE STRUKTURY SE JIM CHCE VYROVNAT. CHCE BÝT JAKO ONI, NOSIT ZNAČKOVÉ OBLEČENÍ, JEZDIT SUPER KÁROU, OPALOVAT SE NA SLUNNÝCH PLÁŽÍCH V EXOTICKÝCH DESTINACÍCH A CHODIT DO FITKA A NA GOLF S PODOBNÝMA KAMARÁDAMA. TO, ŽE VĚTŠINA TĚCH PORADCŮ ALE NENÍ ÚSPĚŠNÁ, NENÍ KOMPETENTNÍ, SAMA FINANCÍM MOC NEROZUMÍ, UŽ JE JEDNO. VĚTŠINA FINANČNÍCH PORADCŮ JSOU DE FACTO PRODAVAČI FINANČNÍCH PRODUKTŮ. MANAŽER MÁ HLAVNÍ ÚKOL, MOTIVOVAT SVÉ „PĚŠÁKY“, ABY PRODALI. MÁ Z TOHO TOTIŽ ROZDÍLOVÉ PROVIZE. KAŽDÝ CHCE KARIEROU STOUPAT NEBO SI JI MINIMÁLNĚ ALESPOŇ UDRŽET, TAKŽE MOTIVACE PRODAT JE VELKÁ. ČASTO SE TAK DĚJE NA ÚKOR KLIENTA, KTERÉMU JE PRODÁN PRODUKT PŘEDRAŽENÝ NEBO NEPOTŘEBNÝ. JE JEDNO, CO SE PRODÁ, STAČÍ KDYŽ JE ZA TO DOST BODŮ/JEDNOTEK. PROTOŽE TY PAK PŘINESOU TO DŮLEŽITÉ, PENÍZE A KARIERU. VELMI ČASTO JE NA PRVNÍM MÍSTĚ VLASTNÍ PROSPĚCH, PAK AŽ KLIENT. KRÁTKODOBĚ TO MŮŽE FUNGOVAT, ALE DLOUHODOBĚ NA TO STEJNĚ ČLOVĚK „DOJEDE“..

JE TO VELKÁ ŠKODA, PROTOŽE TEN OBOR SÁM O SOBĚ JE NÁDHERNÝ. JE JEDNO, JAKÝM SMĚREM SE ČLOVĚK VYDÁ A SPECIALIZUJE, AŤ UŽ JSOU TO HYPOTÉKY, INVESTICE, POJIŠTĚNÍ PODNIKATELŮ, SPRÁVA MAJETKU, FINANČNÍ PLÁNOVÁNÍ ATD. TATO PRÁCE NÁM DÁVÁ ŠIROKÉ MOŽNOSTI A POKUD SE CHCE ČLOVĚK NEUSTÁLE UČIT, MŮŽE DÍKY TOMU PROFESNĚ RŮST A REALIZOVAT SE. V ANGLII MÁ FINANČNÍ PORADENSTVÍ PRESTIŽ, PROTO SE TAM SNAŽÍM ČAS OD ČASU INSPIROVAT. V ANGLII JE FINANČNÍ PORADCE NA ÚROVNI LÉKAŘE ČI ADVOKÁTA. JE TO UZNÁVANÁ AUTORITA. TADY SE STÁVÁ, ŽE JDE FINANČNÍ PORADENSTVÍ DĚLAT TEN, KTERÝ JINOU PRÁCI NEMŮŽE NAJÍT. A PORADENSKÉ FIRMY TOMU DOST POMÁHAJÍ, KAŽDÝ JE ZDROJ PŘÍJMU A JE JEDNO, JESTLI V OBORU VYDRŽÍ, HLAVNÍ JE, VYTĚŽIT ALESPOŇ JEHO OKOLÍ.

SÁM JSEM MĚL VELKÉ ŠTĚSTÍ, ZAČÍNAL JSEM VELMI MLADÝ, VE SVÝCH 21 LETECH. MĚL JSEM VŠAK OKOLO SEBE UČITELE, KTEŘÍ MI VŠTÍPILI TY SPRÁVNÉ HODNOTY A DÍKY TOMU SE MÁ KARIERA MOHLA UBÍRAT TÍM SPRÁVNÝM SMĚREM. NA ZAČÁTKU TEN SMĚR UDÁVALA FIRMA, VE KTERÉ JSEM PRACOVAL, DNES UŽ SI HO UDÁVÁM SÁM. JESTLI JE TO SMĚR SPRÁVNÝ, UKÁŽE AŽ ČAS. JÁ VĚŘÍM, ŽE JE, PROTOŽE FINANČNÍ PORADENSTVÍ V ČECHÁCH POTŘEBUJE KULTIVOVAT A SÁM CÍTÍM POTŘEBU BÝT TOHOTO PROCESU SOUČÁSTÍ! JE TO TOTIŽ DLE MÉHO ODPOVĚDNOST NÁS VŠECH, KTEŘÍ CTÍME URČITÉ HODNOTY A MÁME PODOBNĚ NASTAVENÉ POSTOJE. POKUD BUDEME TOLEROVAT, CO SE KOLEM NÁS DĚJE, SVÝM ZPŮSOBEM TOMU SAMI NAPOMÁHÁME..

NAŠTĚSTÍ JSEM POZNAL I LIDI, KTEŘÍ NA SOBĚ TVRDĚ PRACOVALI A NĚCO DOKÁZALI, ALE TĚCH JE ZDE MINIMUM. OBECNĚ JICH MÁM OKOLO SEBE HODNĚ, ALE UVĚDOMUNJI SI, ŽE ŽIJU SPÍŠ V SOCIÁLNÍ BUBLINĚ. SNAŽÍM SE NA SOBĚ POŘÁD PRACOVAT, PROFESNĚ SE ZDOKONALOVAT, PŘEMÝŠLET JAK POSUNOUT SVOU PROFESIONALITU DÁL, JAK DODÁVAT KLIENTŮM LEPŠÍ SLUŽBY A LOGICKY SE POHYBUJI V OKRUHU LIDÍ, KTEŘÍ TO MAJÍ PODOBNĚ. ŘÍKÁ SE, ŽE VRÁNA K VRÁNĚ SEDÁ. PROTO JE VŽDY VELMI PROSPĚŠNÉ, VYSTRČIT Z TÉ BUBLINY HLAVU A PODÍVAT SE, JAK VYPADÁ TEN SVĚT OKOLO. KAŽDÝ DĚLÁ CHYBY, I JÁ JE DĚLÁM, ALE DŮLEŽITÉ JE, SE Z NICH POUČIT A ZNOVU JE NEOPAKOVAT.

BOHUŽEL, SVĚT FINANČNÍHO PORADENSTVÍ JE JEDNA VELKÁ DŽUNGLE A NEPRŮBOJNÝ ČLOVĚK NEMÁ VELKOU ŠANCI NA ÚSPĚCH. ETIKA JE SKORO SPROSTÉ SLOVO A KDYŽ SI VYSLECHNU U OBĚDA OD VEDLEJŠÍHO STOLU DEBATU NĚKOLIKA PORADCŮ O TOM, JAK JSOU KLIENTI BLBÍ A KOLIK SI NA NICH KDO VYDĚLAL, JE MI UPŘÍMNĚ SMUTNO. JAK SE ŘÍKÁ, KAŽDÝ SVÉHO ŠTĚSTÍ STRŮJCE A POKUD SE NECHÁM TAKTO ZMANIPULOVAT, MÁM SMŮLU A ZÍSKÁM ZKUŠENOST, ALE DĚJE SE TO AŽ MOC ČASTO. ČNB PŘICHÁZÍ S ŘADOU REGULACÍ, KTERÉ VŠAK SITUACI SPÍŠE KOMPLIKUJÍ A ZNEPŘEHLEDŇUJÍ. NAPŘ. VELKÉ MNOŽSTVÍ PAPÍROVÁNÍ V KONEČNÉM DŮSLEDKU ZPŮSOBILO, ŽE LIDÉ TY DOKUMENTY NEČTOU TÉMĚŘ VŮBEC. UPŘÍMNĚ SE TĚŠÍM, AŽ PŘIJDE DO NAŠEHO OBORU VĚTŠÍ DIGITALIZACE A ROBOTIZACE, PROTOŽE TO FINANČNÍ PORADENSTVÍ ZCELA JISTĚ PĚKNĚ PROČISTÍ. ALE TO JE TÉMA NA SAMOSTATNÝ ČLÁNEK, TAK TO TEĎ NEBUDU ROZVÁDĚT..

TOMÁŠ RUSŇÁK, EFA